Strona głównaZdrowieSztuczna inteligencja oceni zwapnienie aorty

Sztuczna inteligencja oceni zwapnienie aorty

Opracowano algorytm uczenia maszynowego, który ocenia zwapnienie aorty brzusznej (abdominal aortic calcification, AAC) podczas rutynowych badań gęstości kości. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ AAC jest uznanym miernikiem zaawansowanej choroby naczyniowej.
Sztuczna inteligencja oceni zwapnienie aorty [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Nowa metoda znacznie skraca czas badania przesiewowego w kierunku AAC. Nowy algorytm potrzebuje mniej niż minutę, aby przewidzieć wyniki AAC dla setek obrazów.

- Wiemy, że umiarkowane do rozległego AAC, obserwowane u jednej na dwie starsze kobiety, wiąże się z i złamaniami. Nasze ustalenia są kluczowym krokiem w kierunku zwiększenia użyteczności klinicznej obrazów kręgosłupa wykonanych podczas badania gęstości kości - wyjaśniają badacze.

Stwierdzono, że u kobiet z umiarkowanym lub rozległym AAC, obliczonym za pomocą algorytmu, ryzyko hospitalizacji w wyniku upadku i złamań klinicznych było zwiększone w porównaniu z kobietami z niskim AAC.

- Co ważne, nasz algorytm ma dobry poziom zgodności z AAC, który został oceniony przez przeszkolonych ekspertów - zauważa dr Jack Dalla Via. - Skanowanie gęstości kości wiąże się z bardzo niską dawką promieniowania i jest rutynowo stosowane w badaniach przesiewowych w kierunku osteoporozy, wykonywanych zwykle u starszych kobiet. Dlatego też oparte na uczeniu maszynowym informacje dotyczące niezwiązanego z mięśniami i kościami ryzyka złamań w trakcie badania gęstości kości byłoby niezwykle cenne - dodaje.

- Poza upadkami i złamaniami, AAC jest silnym czynnikiem predykcyjnym zdarzeń sercowo-naczyniowych, demencji w późnym wieku i przedwczesnej śmierci - wyjaśnia dr Dalla Via.

Mechanizmy leżące u podstaw związku między AAC a upadkami i ryzykiem są jeszcze nieznane. Mogą się wiązać jednak np. z przewlekłymi , czy wspólne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów lub zaburzenia przepływu krwi. Choroby naczyniowe mogą również przyczyniać się do zwiększonej tendencji do upadków i kolejnych złamań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy