Strona głównaZdrowieSześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie)

Sześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie)

Możesz odżywiać się jak dotychczas i nie dostarczać sobie nadmiaru kalorii, a jednak dostrzegać przyrost wagi. Skąd to wynika? U podstaw takiego procesu mogą leżeć różne przyczyny. Oto siedem najczęstszych powodów tycia nie spowodowanego zmianami w sposobie odżywiania się.
Sześć najczęstszych przyczyn przybierania na wadze (bez zmian w diecie) [Fot. Vadym - Fotolia.com]

Przewlekły stres

Jeśli wysoki poziom stresu utrzymuje się przez dłuższy czas, przez taki okres podwyższony jest również poziom kortyzolu, hormonu związanego z odczuwaniem stresu i mającego wpływ na różne procesy w organizmie, w tym metabolizm i siłę odczuwania głodu. Nadmiar kortyzolu zaburza gospodarkę hormonalną i sprzyja odkładaniu się tłuszczu wokół brzucha.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca wytwarza hormon, który kontroluje, w jaki sposób komórki zużywają energię. Jeśli permanentnie gruczoł ten nie produkuje go w dostatecznych ilościach, diagnozowana jest . W efekcie choroby występują: zaburzenia przemiany materii, osłabienie organizmu, senność, wysuszanie skóry, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, ciągłe uczucie zimna, przewlekła chrypka, obniżone libido.

Leki

Wiele leków daje skutki uboczne, a przyrost masy ciała jest jednym z nich. Niektóre medykamenty stosowane w leczeniu , , alergii, , nadciśnienia, etc., sprzyjają niekontrolowanemu zwiększaniu wagi.

Problemy ze snem

Niedostatecznie długi i głęboki sen skutkuje zmianami w poziomie takich hormonów, jak grelina i leptyna, które regulują nasz apetyt. Poza tym niedosypianie negatywnie wpływa na metabolizm.

Menopauza

Okres przed pojawieniem się objawów powoduje nierówne wzrosty i spadki hormonów takich, jak estrogeny, co może powodować zwiększenie masy ciała u niektórych kobiet. Czas przed menopauzą i w jej trakcie oznacza nieuniknione zmiany, takie jak: utrata masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej.

Problemy z trawieniem

Przybieranie na wadze może mieć związek z problemami z pracą jelit. Ten zaś pojawia się nierzadko w przypadku niewłaściwej diety, picia niewystarczającej ilości wody, nadmiernego spożywania alkoholu lub zaburzenia flory bakteryjenj (wywoływanej różnymi przyczynami).

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy