Strona głównaZdrowieSzałwia pomoże poprawić pamięć

Szałwia pomoże poprawić pamięć

Szałwia może poprawić pamięć. Brytyjczycy odkryli, że osoby przyjmujące kapsułki z olejem szałwiowym, znacznie lepiej wypadali na teście zapamiętywania słów.
Szałwia pomoże poprawić pamięć [fot. congerdesign from Pixabay]
Już w XVI wieku John Gerard pisał o , że „jest wyjątkowo dobra dla głowy i mózgu oraz poprawia działanie nerwów i pamięci". Kilkadziesiąt lat później Nicholas Culpeper zauważył, że roślina „leczy również , rozgrzewając i usprawniając działanie zmysłów".

Już od wieków ludzie stosowali szałwię na problemy z pamięcią, pijąc herbaty i nalewki zawierające ekstrakty z tego zioła.

W ramach badań części spośród kilkudziesięciu osób podawano kapsułki zawierające olejek szałwiowy, części zaś - placebo.

Uczestnicy wzięli udział w testach, które sprawdzały, ile słów byli w stanie zapamiętać w określonych odstępach czasu. Okazało się, że ludzie zażywający olejek szałwiowy osiągali lepsze wyniki niż osoby z grupy placebo.

Medycy sprawdzają, na ile szałwia może być przydatna jako środek leczący choroby Alzheimera. Wcześniej ustalono bowiem, że hamuje ona enzym o nazwie acetylocholinesterazą (AChE), który rozkłada neuroprzekaźnik acetylocholinę. Chorobie Alzheimera z kolei, najpowszechniejszej formie demencji, towarzyszy spadek poziomu acetylocholiny.

Wiele współcześnie stosowanych leków, takich jak donepezil, daje przykre skutki uboczne, więc lekarze chętnie poszukują alternatyw. W testach z szałwią nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

Potrzebne są dalsze analizy, aby sprawdzić, dlaczego szałwia jest tak skuteczna, jednak eksperci sądzą, że może za to odpowiadać połączenie związków w olejku z tej rosliny, które mają wpływ na AChE i wykazują właściwości przeciwutleniające, estrogenne oraz przeciwzapalne - także uważane za istotne w terapii .

- To pokazuje, jak cenna jest praca dawnych zielarzy i że nie należy ich ignorować ze względu na to, że pisali wieki temu. W każdym razie, testy na ludziach trzeba przeprowadzać w dłuższej perspektywie czasowej, aby wykazać, że szałwia poprawia pamięć - zauważa Nicola Tildesley, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy