Strona głównaZdrowieSyndrom Chorego Budynku - dolegliwości wywołane niedostateczną wentylacją

Syndrom Chorego Budynku - dolegliwości wywołane niedostateczną wentylacją

Odpowiednia ilość świeżego i czystego powietrza to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Przebywanie w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio wentylowane stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia - może prowadzić do syndromu chorego budynku
Jakość powietrza bez wątpienia wpływa na jakość życia. Jeśli jest ono świeże, z odpowiednią zawartością tlenu, nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, a co za tym idzie - dobrze się czujemy. Przebywanie w otoczeniu, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji powoduje natomiast uczucie dyskomfortu, niosąc dodatkowo ze sobą wiele zagrożeń.

Naturalnym produktem oddychania ludzi i zwierząt jest dwutlenek węgla - jego obecność w otaczającym nas powietrzu jest więc zjawiskiem normalnym. Jeśli jednak jest go za dużo, może doprowadzić nawet do omdleń. Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, powstaje natomiast w wyniku pracy urządzeń grzewczych, takich jak piece czy kominki. Jest bezwonnym i niewidocznym gazem, którego nadmiar może spowodować uczucie duszności, zawroty głowy, omdlenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

W wyniku pracy gazowych urządzeń grzewczych i za sprawą palenia papierosów wewnątrz pomieszczeń wzrasta poziom niebezpiecznych tlenków azotu. Powszechnie uważa się, że mają one duży wpływ na osłabienie zdolności samooczyszczania się dróg oddechowych i znacznie obniżają odporność organizmu na choroby zakaźne. Najczęściej spotykanym zanieczyszczeniem powietrza wewnątrz budynków jest natomiast dym z papierosów. Toksyny w nim zawarte szkodzą zdrowiu, powodując wiele różnych dolegliwości takich jak nieżyt dróg oddechowych, rak płuc czy krtani.

W otoczeniu człowieka znajduje się wiele przedmiotów, zawierających w swoim składzie formaldehyd. Znajduje się on w meblach, artykułach wyposażenia wnętrz, materiałach budowlanych. Jego nadmiar w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może powodować pieczenie i łzawienie oczu, a w dużym stężeniu jest wyjątkowo niebezpieczny - może spowodować choroby płuc, a nawet zatrucie i śmierć. Otaczające nas powietrze jest niejednokrotnie tak zanieczyszczone, że aż daje się to zauważyć, np. w postaci drobin kurzu widocznych w promieniach wpadającego do pomieszczeń słońca. Jest on nośnikiem zagrażających naszemu zdrowiu roztoczy, zarodników pleśni czy też drobin tworzyw sztucznych. Czynniki te mogą wywołać silną alergię, objawiającą się atakami duszności, wystąpieniem reakcji skórnych, a nawet omdleń.

Zespół wszystkich czynników panujących w pomieszczeniu, na który składa się zarówno brak odpowiedniej ilości tlenu, jak i nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla oraz zwiększony poziom zanieczyszczeń pyłowych, jest określany mianem zaduchu. Trudno, co prawda, wykazać jego bezpośredni wpływ na organizm ludzki, lecz z całą pewnością stwierdzić można, że powoduje on uczucie znacznego dyskomfortu. Dłuższe przebywanie w zaduchu może doprowadzić do Syndromu Chorego Budynku.

Syndrom Chorego Budynku to reakcja organizmu na złą wentylację i co za tym idzie - zanieczyszczone powietrze. Jest to zespół objawów takich jak chroniczne zmęczenie, powtarzające się bóle głowy, nudności, zaburzenia pamięci i koncentracji, podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła i krtani. Są one często podobne do objawów astmy lub przeziębienia, jednakże szybko znikają po uzyskaniu dostępu do świeżego powietrza. Brak odpowiedniej wentylacji negatywnie wpływa zarówno na zdrowie człowieka, jak i na stan budynków. Przeciętna rodzina w ciągu doby może wytworzyć ok. 14 litrów wody. W domu, gdzie nie ma skutecznie działającej wentylacji, wilgoć nie zostanie odprowadzona. Na rezultat nie trzeba będzie długo czekać - wynikiem zawilgocenia budynku będzie zagrzybienie ścian. Jedynie wietrzenie pomieszczeń i sprawnie działająca wentylacja pozwoli uniknąć zagrożeń i dyskomfortu związanego z zanieczyszczonym powietrzem.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:16:53, 11-09-2009 Wieslaw_ww

    Moi znajomi byli niedawno na urlopie. Właśnie bardzo narzekali na pokoje i ogólnie na hotel. Niby miał być super, a okazał się trochę inny niż na zdjęciach. Ja z żoną lecę niedługo na last minute, z tym biurem co zawsze i mam nadzieję, że się nie zawiodę.
    ... zobacz więcej
  • 07:46:40, 12-09-2009 ansty

    Czy wilgoć w pomieszczeniu może być przyczyną częstych angin i zapalenia oskrzeli? / grzyb sobie może juz rośnie?/
  • 08:27:02, 12-09-2009 Boga

    Ostatni akapit tego artykułu o tym mówi.Nie bezpośrednio o anginie, ale o wszelkiego typu uczuleniach i osłabieniach organizmu ze względu też na zawilgocenie, a więc kto ma skłonność do angin to wracają jak bumerang. Koniecznie usunąć i wietrzyć. Zbyt szczelne okna to też nie jest fajnie bo brak samoistnej filtracji powietrza.
    Tak przy okazji ; czy ktoś z Państwa wykonuje certyfikaty bo mam problemik do przedyskutowania. Bardzo prosę o kontakt.Pozdrawiam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy