Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego: depresja - globalny problem

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego: depresja - globalny problem

Według WHO do 2020 roku depresja będzie drugą najczęstszą dolegliwością w wymiarze globalnym.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego: depresja - globalny problem Depresja jest ogólnoświatowym problemem i jedną z najczęstszych chorób psychicznych. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w związku z tym eksperci przypominają o wyzwalaczach, objawach i leczeniu .

Depresja, jak większość chorób psychicznych, często jest mylnie interpretowana, a ludzie cierpią w samotności. Pacjenci nierzadko boją się mówić o dolegliwości lub poprosić o pomoc. Edukacja jest kluczem do dobrego samopoczucia i tylko dzięki wiedzy możliwe jest poznanie i zrozumienie choroby, mówią psycholodzy.

Na całym świecie miliony ludzi cierpią z powodu depresji. Bywa jednak lekceważona, ponieważ odczuwane w niej smutek, niechęć czy rozgoryczenie towarzyszą także osobom zdrowym. Jak zatem rozpoznać chorobę? Kliniczna depresja to zaburzenie nastroju, w którym uczucia smutku, straty, złości lub frustracji koliduje z codziennym życiem przez co najmniej dwa tygodnie. I choć dokładna przyczyna depresji nie zawsze jest znana, wiadomo, że może być wywołana przez zmiany chemiczne w mózgu, uraz i i zaburzenia hormonów.

Najbardziej prawdopodobna jest depresja wywołana przez kombinację czynników. Nierzadko pojawia się wówczas, gdy stanowi chorobę, na którą cierpiał już ktoś w rodzinie. W każdym razie może na nią zapaść każdy - kobiety, mężczyźni, dzieci. Dotyka przedstawicieli wszystkich ras i religii bez względu na status społeczno-ekonomiczny.

Choroba zmienia sposób, w jaki postrzega się siebie samego i świat. Czyni człowieka nastawionym negatywnie. Pacjent staje się niechętny, zirytowany, rozdrażniony. Nie poddanie się leczeniu sprawia, że chory zmaga się z myślami samobójczymi i trudno jest mu sprostać codziennym obowiązkom.

Zdrowie psychiczne jest integralnym i niezbędnym elementem dobrego samopoczucia ogólnego. Zgodnie z definicją WHO zdrowie jest stanem całkowitego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie jedynie brakiem choroby lub kalectwa. Jeśli chodzi zaś o aspekt psychiczny, kluczem do dobrego samopoczucia jest tu zdolność do rozpoznania swoich możliwości, zaakceptowania ich, a także radzenie sobie ze stresem w produktywny, dojrzały sposób.

W depresji odegrać mogą rolę:

- lub narkotyków
- niektóre schorzenia, w tym , rak lub przewlekły ból
- niektóre leki, np. sterydy
- problemy ze snem
- stresujące wydarzenia życiowe, takie jak: rozstanie z partnerem, śmierć lub choroba bliskiej osoby, utrata pracy, izolacja społeczna.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy