Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony corocznie 7 kwietnia i zwraca uwagę na istotne problemy zdrowia publicznego. Jest to data upamiętniająca powstanie Światowej Organizacji Zdrowia 7 kwietnia 1948 r. W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrować się na problemie bezpieczeństwa jednostek ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowaniu pracowników ochrony zdrowia do niesienia pomocy podczas katastrof.
Jednostki ochrony zdrowia - szpitale, przychodnie oraz ich personel medyczny są pierwszą kluczową linią ratowniczą dla osób poszkodowanych w wyniku katastrof takich jak powodzie, pożary, trzęsienia ziemi, huragany czy konflikty i wojny. Ośrodki zdrowia pełnią wiele podstawowych zadań w społecznościach lokalnych - służąc opieką zdrowotną na co dzień. Są miejscem udzielania porad, opieki nad matką i dzieckiem, punktem szczepień czy specjalistycznego leczenia szpitalnego. Zadania te muszą być kontynuowane w czasie sytuacji wyjątkowych.

Zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z usług medycznych w obiektach służby zdrowia jest podstawową funkcją skierowaną do właścicieli, zarządzających lub użytkowników tego typu obiektów.
Bardzo często kruche systemy ochrony zdrowia (systemy zabezpieczenia) nie są w stanie dalej funkcjonować w momencie pojawienia się sytuacji kryzysowej. Powoduje to zarówno natychmiastowe, jak i odległe konsekwencje dla zdrowa publicznego. Światowy Dzień Zdrowia 2009 jest szansą zwrócenia uwagi na znaczenie inwestowania w infrastrukturę zdrowotną, która będzie zdolna wytrzymać katastrofy i nieść ludziom pomoc w nagłej potrzebie.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2009 będą koncentrowały się na wskazywaniu osiągnięć, promowaniu projektowania i budowania bezpiecznych budynków ochrony zdrowia, tak aby były w stanie przetrwać katastrofy i kontynuować niesienie pomocy potrzebującym.

Potrzebne są zakłady opieki zdrowotnej, które przetrwają i będą właściwie funkcjonować we wszystkich sytuacjach nagłych, tak by chronić pracowników i pacjentów oraz świadczyć usługi zdrowotne w sytuacjach kryzysowych. Potrzebna jest wola polityczna, aby wśród krajowych priorytetów działań znalazły się przygotowania zakładów ochrony zdrowia do działania w sytuacjach kryzysowych oraz inwestycje w projekty, budowę i działania, zapewniając bezpieczeństwo, które umożliwią świadczenie usług zdrowotnych w sytuacjach kryzysowych. Potrzebne jest silne partnerstwo, które połączy partnerów międzynarodowych i krajowych, aby zapewnić właściwe przygotowanie, wydajność i funkcjonalność placówek ochrony zdrowia.

W opracowaniu tekstu wykorzystano informacje ze strony internetowej Światowej Organizacji Zdrowia.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy