Strona g³ównaZdrowie¦wiat³o na oddziale intensywnej terapii ma znaczenie dla zdrowia pacjentów

¦wiat³o na oddziale intensywnej terapii ma znaczenie dla zdrowia pacjentów

O¶wietlenie na oddziale intensywnej terapii wp³ywa na samopoczucie pacjentów - oddzia³uje na ich stan nawet po roku od zakoñczenia hospitalizacji. Przy o¶wietleniu dostosowanym do pory dnia stan zdrowia poprawia siê nawet u pacjentów, którzy s± ledwo przytomni w chwili przyjêcia na oddzia³.
¦wiat³o na oddziale intensywnej terapii ma znaczenie dla zdrowia pacjentów [fot. Ryan McGuire from Pixabay]
- Rytm dobowy ma istotne znaczenie dla organizmu, za¶ ¶wiat³o jest czynnikiem ¶rodowiskowym, który wp³ywa tu najsilniej - mówi Marie Engwall z Uniwersytetu w Borås.

Badania dotycz± ciê¿ko chorych lub rannych pacjentów, którzy trafiaj± na intensywn± terapiê, pocz±tkowo czêsto w stanie znieczulenia i w ¶rodowisku szpitalnym, gdzie badania i leczenie trwa przez ca³± dobê.

Wielu pacjentów jest zdezorientowanych i zagubionych, je¶li chodzi o to, jaki jest dzieñ i tu rolê dogrywa ¶wiat³o. Na tradycyjnym oddziale OIOM jest niski poziomem ¶wiat³a dziennego, a noc± czêsto w³±czane jest o¶wietlenie. Sprawdzono, jak wp³ynie na pacjentów regulacja ¶wiat³a.

Efekt uspokajaj±cy

Poranki zaczyna³y siê s³abym, czerwonawym ¶wiat³em ¶witu, które oko³o 8 rano zmieni³o siê w mocne ¶wiat³o podobne do ¶wiat³a dziennego. W ¶rodku dnia jego moc zosta³a nieco zmniejszona, aby pacjenci mogli równie¿ korzystaæ z realnego ¶wiat³a dziennego, nastêpnie ponownie intensyfikowano je po po³udniu.

Pod wieczór ¶wiat³o znów by³o s³absze i cieplejsze, jego ¼ród³a za¶ umieszczano na ni¿szej wysoko¶ci; w pó¼nych godzinach jedynie s³abe i ciep³e ¶wiat³o by³o emitowane z listew przypod³ogowych. Wszystko po to, by przez ca³y dzieñ przypominaæ naturalne .

- Pacjenci byli bardzo zadowoleni z o¶wietlenia otoczenia. Mia³o ono dzia³anie uspokajaj±ce i wspomaga³o rytm dobowy chorych. Wcze¶niejsze testy pokaza³y, ¿e stabilny ma wa¿ne znaczenie dla poziomu hormonów i innych funkcji fizjologicznych organizmu - mówi Maria Engwall.

Po kilku miesi±cach i po roku od hospitalizacji pacjentów pytano o zdrowie fizyczne i psychiczne, oraz sen.

Znacz±ca poprawa

- Pacjenci przebywaj±cy na oddziale, na którym regulowano ¶wiat³o, tak by przypomina³o o¶wietlenie w cyklu dobowym, wykazywali znacznie lepsz± samoocenê powrotu do zdrowia po roku w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej. Nie twierdzê, ¿e wszystko jest efektem ¶wiat³a, niemniej to wskazówka ¶wiat³o mo¿e mieæ tu znaczenie - mówi Marie Engwall.

- To naprawdê dobrze oddzia³uje na chorych, gdy maj± dobre o¶wietlenie w ci±gu dnia, a w nocy jest ograniczone, by mogli lepiej spaæ - wyja¶nia Engwall.

Na podstawie:

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy