Strona głównaZdrowieStresujące wydarzenia nasilają ataki paniki

Stresujące wydarzenia nasilają ataki paniki

Podobnie jak wszyscy inni, osoby cierpiące na napady lękowe (ataki paniki) doświadczają w swoim życiu prawdziwego stresu. Bywa, że muszą zmienić pracę, czy kłócą się ze swoimi współmałżonkami. Teraz sprawdzono, w jaki sposób stres wpływa na objawy paniki i okazuje się, że określone rodzaje stresujących wydarzeń życiowych powodują stopniowe narastanie objawów zaburzeń w kolejnych miesiącach, a nie natychmiastowe nasilenie.
Stresujące wydarzenia nasilają ataki paniki [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Spodziewaliśmy się, że objawy będą się nasilać z biegiem czasu, ale sądziliśmy też, że nasilą się od razu - mówi Ethan Moitra z Uniwersytetu Browna.

Jak się wydaje, stresujące wydarzenia nie wywołują natychmiastowego ataku paniki, uważa psychiatra Martin Keller. Według niego właśnie z tego powodu pacjenci, członkowie ich rodzin i ich psychiatrzy powinni zachować czujność.

- Jeśli ma miejsce stresujące wydarzenie i pacjenci nie czują się inaczej, być może ich czujność nieco się zmniejsza. Tymczasem warto zachować uważność przez trzy miesiące, a może i dłużej - radzi prof. Keller.

Eksperci odkryli również, że objawy paniki nie wydają się nasilać przed stresującymi wydarzeniami życiowymi, nawet jeśli są przewidywalne, np. kiedy rozwód staje się oficjalny.

W testach wzięło udział kilkaset cierpiących na zespół napadowego lub zespół lęku panicznego z . Uczestnicy odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące ważnych wydarzeń w życiu codziennym oraz poziom niepokoju.

Analiza pokazała, że w przypadku życiowych z kategorii „praca", takich jak zmiana stanowiska na niższe lub zwolnienie, czy z kategorii „przyjaciele/rodzina/gospodarstwo domowe", takich jak kłótnia rodzinna, objawy paniki, narastały stopniowo przez co najmniej 12 tygodni później.

Stresujące wydarzenia z siedmiu innych kategorii, takich jak „przestępczość/legalność" lub „śmierć", wydawały się w ogóle nie wpływać na symptomy paniki.

W każdym razie, ogólnie rzecz ujmując, w zdecydowanej większości przypadków stresujące wydarzenia są powiązane z wystąpieniem zespołu lęku napadowego. Możliwym biologicznym wyjaśnieniem tej zależności jest to, że stresujące wydarzenia życiowe mogą nasilić u osób cierpiących na napady lękowe skłonność do dostrzegania nadchodzących ataków hiperwentylacji, które z kolei prowadzą do panicznej reakcji.

Chociaż udowodniono, że niektóre stresujące wydarzenia są powiązane ze zmianami w nasileniu objawów paniki, potrzebne są dalsze badania, aby określić, jaką rolę przyczynową mogą odgrywać stresujące wydarzenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy