Strona głównaZdrowieStres przyczyną problemów z pamięcią

Stres przyczyną problemów z pamięcią

Zrozumienie, dlaczego stres powoduje problemy z pamięcią, stanowi istotny element efektywnego leczenia łagodnych zaburzeń poznawczych.
Stres przyczyną problemów z pamięcią Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli hormonalny związek między utratą pamięci a stresem odczuwanym przez osoby starsze. Ujawnienie tej zależności może wspomóc badania dotyczące sposobów leczenia osłabienia pamięci.

Powszechnie wiadomo, że zbyt duża ilość hormonu stresu negatywnie wpływa na pamięć, a wcześniejsze badania wykazały, że w miarę starzenia się około 30% ludzi doświadcza zaburzeń pamięci, inni przywołują wspomnienia tak dobrze, jak młodzi ludzie, a jeszcze inni są gdzieś pomiędzy tymi dwiema grupami.

Liczne badania wykazały, że starsi ludzie, którzy mają gorszą pamięć i doświadczają kurczenia się hipokampa (jeden z kluczowych obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć), mieli również wysoki poziomu kortyzolu, hormonu stresu w ciągu wieloletniego okresu.

Badanie opublikowane w Journal of Neuroscience dowodzi, że wysoki poziom hormonu stresu u starszych myszy sprawił, iż zwierzęta słabiej pamiętały, jak poruszać się w labiryncie. Gdy hormon stresu uwalniany jest na niskim poziomie, aktywuje receptory w mózgu, które pomagają pamięci. Jeśli jednak poziom hormonu stresu zbytnio wzrasta, może przełożyć się na aktywację innego receptora, co może spowodować problemy z pamięcią.

Choć wiadomo, że hormony stresu wpływają na pamięć, badanie wyjaśnia, jak receptory mogą „przełączyć" dobrą pamięć na funkcjonującą źle w starszym wieku, wyjaśniają uczeni. Teraz jasne jest, że obniżenie poziomu hormonów stresu pozwoli na zapobieganie aktywacji receptora, który negatywnie oddziałuje na pamięć. Zrozumienie mechanizmów w mózgu mających wpływ na pamięć, pomoże znaleźć sposoby zwalczania problemów z zachowanie wspomnień.

Ponieważ żyje się dłużej i nie ma obecnie metod leczenia łagodnych zaburzeń poznawczych (Mild Cognitive Impairment, MCI), wspomniane odkrycia mogą się przyczynić się do poprawy jakości życia osób starszych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy