Strona głównaZdrowieStres ma wpływ na otyłość

Stres ma wpływ na otyłość

Jeśli chcesz mieć ładną sylwetkę, naucz się relaksować i unikaj stresujących sytuacji. Rada wydaje się dziwaczna? Otóż naukowcy odkryli „gen niepokoju", który nie tylko powoduje stres, ale związany jest ze zwiększoną ochotą na słodycze i inne pokarmy.
Uczeni sądzą, że wspomniany gen może być powodem, dla którego tak wiele współczesnych społeczeństw jest pełnych otyłych i zestresowanych ludzi - informuje Daily Telegraph.

Jak powiedział doktor Alon Chen, neuroendokrynolog w Instytucie Weizmanna w Izraelu: pokazaliśmy, że działania jednego genu w jednej części mózgu może mieć znaczący wpływ na metabolizm całego organizmu.

- W istocie, stres może czynić nas otyłymi - dodał Chen. Niewiele osób może obecnie prowadzić bezstresowe życie, twierdzą eksperci, to zaś może wpływać na rosnący problem otyłości wywołany przez gen stresu.

- Bez wątpienia stres ma wpływ na każdy układ w organizmie - stwierdził doktor Chen - Nie tylko powoduje lęk, depresję i zaburzenia stresowe pourazowe, ale oddziałuje też na układ metaboliczny - dodaje.

Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazało, że istnieje swoisty „włącznik" stresu, który prowadzi też do cukrzycy i otyłości. Izraelscy uczeni stworzyli własną metodę zmiany aktywności genu w mózgu, który związany jest z uwalnianiem różnych ilości białka zwanego Ucn3. Naukowcy odkryli, że zwiększony poziom Ucn3 powodował niepokój i zmiany w metabolizmie.

Przy większej ilości Ucn3 organizm myszy używały więcej cukru i mniej kwasów tłuszczowych oraz powodował większe tempo metabolizmu, co stanowi pierwszy etap cukrzycy typu 2.

- Dotychczas wiązano stres z apetytem i niepokojem, ale nie zdołano tego wyjaśnić - mówi dr Chen. - Nasze badania stanowią brakujący element układanki i mogą być pomocne dla twórców medykamentów w opracowaniu leków redukujących stres, które jednocześnie powstrzymywałyby cukrzycę, miałyby dobry wpływ na serce i pomagały utrzymać odpowiednią wagę - dodaje dr Chen.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy