Strona głównaZdrowieStres jednak nie zabija?

Stres jednak nie zabija?

Nowe badanie podważają wcześniejsze ustalenia - stres i poczucie nieszczęścia nie wpływają na długość życia. Najwyraźniej możemy się gniewać do woli i pielęgnować pesymizm, to i tak nie ma związku z długowiecznością...
Stres jednak nie zabija?  [© Krasimira Nevenova - Fotolia.com] Różne wcześniejsze badania dowodziły, że i stan nieszczęścia realnie szkodzą zdrowiu. Co więcej, rozliczne testy wiążą radość i z przedłużeniem życia. Teraz jednak poddano te wyniki w wątpliwość. Badacze z University of New South Wales w Australii sądzą, że wcześniej mylono przyczynę z efektem. Dokładniej rzecz ujmując, nieszczęście nie predysponuje do występowania chorób zwiększając tym samym ryzyko wcześniejszego zgonu, ale ci, którzy zmagają się z problemami zdrowotnymi, z większym prawdopodobieństwem czują się nieszczęśliwi.

Badacze przeanalizowali dane zgromadzone w ramach UK Million Women Study - badania, które obejmowało 700 tysięcy kobiet. Uczestniczki wypełniały kwestionariusze , w których samodzielnie oceniały swój stan zdrowia, poziom stresu, jakiemu są podddawane, a także poziom poczucia szczęścia, kontroli nad życiem i relaksu.

Okazało się, że około jedna szósta badanych czuła się nieszczęśliwa i że poczucie to wiązało się z czynnikami, które mogą mieć wpływ na zdrowie, jak brak aktywności fizycznej i palenie papierosów. Niemniej jednak najsilniejsze były wpływy problemów ze stanem zdrowia na poziom odczuwanej i zadowolenia.

- Choroba sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi. Nieszczęście samo w sobie zaś nie czyni nas chorymi. Nie wykryliśmy żadnego bezpośredniego wpływu poczucia nieszczęścia lub stresu na wcześniejszą śmierć, nawet w badaniu, które trwało 10 lat i obejmowało milion kobiet - mówi Bette Liu z University of New South Wales.

Wskaźniki śmierci obliczone w trakcie badania były takie same dla kobiet, które deklarowały poczucie nieszczęścia i tych, które uważały się za . Takie wyniki otrzymano po uwzględnieniu stanu zdrowia uczestniczek, jak również ich stylu życia.

Badania opisano w magazynie The Lancet.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy