Strona głównaZdrowieStarzejące się oczy a bezsenność

Starzejące się oczy a bezsenność

Naturalne żółknięcie soczewki oka i zmiany w pochłanianiu światła niebieskiego jest związane z zaburzeniami snu, wynika z badań opublikowanych w magazynie „Sleep". Ponieważ ten typ przebarwienia pogarsza się wraz z wiekiem, rośnie jednocześnie ryzyko bezsenności.
Starzejące się oczy a bezsenność Silny związek pomiędzy żółknięciem soczewki a starzeniem się może pomóc wyjaśnić, dlaczego zaburzenia snu stają się coraz częstsze wraz z wiekiem, mówią autorzy badań.

W duńskim badaniu 970 uczestnikom zbadano oczy nieinwazyjną metodą, która pozwoliła na określanie, jaka ilość niebieskiego światła jest przekazywana do siatkówki. Niebieskie światło wpływa na normalny cykl snu wspomagając uwalnianie melatoniny w mózgu. Melatonina zaś to hormon, który daje organizmowi sygnał, kiedy jest czas na sen, a kiedy na stan czuwania.

Za mające problemy z bezsennością uznano osoby, które deklarowały częste problemy ze snem lub zażywały środki nasenne w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Spośród ludzi cierpiących na bezsenność 82,8% doświadczało zaburzeń snu i stosowało leki nasenne.

Korzystając z tych danych uczeni obliczyli, że im niższa była transmisja światła niebieskiego do siatkówki ze względu na żółknięcie soczewki oka, tym większe odnotowano ryzyko zaburzeń snu.
Wyniki badań potwierdzają, że podczas gdy związane z wiekiem żółknięcie soczewki ma stosunkowo niewielkie znaczenie dla widzenia, może być odpowiedzialne za bezsenność w podeszłym wieku, mówią uczeni z Glostrup Hospital w Danii.

Znacznie wyższe wskaźniki zaburzenia snu zanotowano u starszych uczestników, kobiet, palaczy i osób z cukrzycą. Wcześniejsze badania wykazały, że tempo starzenia się soczewek jest przyspieszone u palaczy, pacjentów z cukrzycą i osób zagrożonych chorobą niedokrwienną serca.

Związek między transmisją niebieskiego światła a zaburzeniami snu pozostały znaczące także po uwzględnieniu wieku i płci pacjentów oraz chorób, z jakimi się zmagali.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:14:53, 15-09-2011 elzbietab44

    I co dalej?Brać Melatoninę?
  • 15:23:23, 15-09-2011 krystynka

    Jakiś czas temu przeczytałam, że "uwalnianie melatoniny jest regulowane dobowym rytmem zmiany oświetlenia.
    Ciemność stymuluje, natomiast światło hamuje produkcję tego hormonu, nazywanego hormonem snu".
    Czyli... spać w całkowitej ciemności.
    Przestałam sypiać przy zapalonej lampce nocnej, choć było w pokoju przyjemniej i zmieniłam nawet zasłony na ciemne.
    Zauważyłam, że sen mam mocniejszy i szybciej zasypiam.
    Melatonina generalnie regeneruje zmęczony organizm.
    Czyli pierwszy krok - najprostszy - wyłączamy lampki nocne
    ... zobacz więcej
  • 17:10:55, 15-09-2011 zosinek

    Także nie zasnę przy zapalonej lampce.Nie mogę zasnąc nawet przy" czuwającym" telewizorze lub komputerze.Poza tym nie chcę łóżka kojarzyć z oglądaniem telewizji czy czytaniem książek.Łóżko jest tylko do spania i tego się trzymam.
  • 22:43:52, 15-09-2011 ~gość: 83.21.62.xxx

    Cytat:
    zosinek
    Także nie zasnę przy zapalonej lampce.Nie mogę zasnąc nawet przy" czuwającym" telewizorze lub komputerze.Poza tym nie chcę łóżka kojarzyć z oglądaniem telewizji czy czytaniem książek.Łóżko jest tylko do spania i tego się trzymam.

    Nie tylko do spania, oj nie tylko...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy