Strona głównaZdrowieŚrodowisko przyjazne dla alergika - garderoba

Środowisko przyjazne dla alergika - garderoba

Garderoba to miejsce, gdzie domownicy bywają kilka razy dziennie. Tu zaglądamy tuż po przebudzeniu, zmieniamy ubiór po południu, układamy odzież przed wieczorną kąpielą. W przypadku osób cierpiących na alergię, wizyty w garderobie mogą być przyczyną kłopotliwego kataru czy wysypki na skórze. W szczególności uczuleniowcy nie mogą dopuścić, aby ich szafa stała się siedliskiem kurzu i roztoczy. Dbanie o ubrania oraz odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia, w którym są przechowywane, jest bardzo ważnym elementem zapobiegania objawom alergicznym.
Środowisko przyjazne dla alergika - garderoba [© Andres Rodriguez - Fotolia.com] Garderoba alergików powinna zawierać przede wszystkim ubrania wykonane z nie powodujących podrażnień tkanin naturalnych, syntetycznych lub mieszanych. Najlepszym naturalnym materiałem na odzież dla uczuleniowców jest bawełna. Tkanina ta jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Ogromną zaletą i wyróżnikiem bawełny na tle innych tkanin jest właściwość zmniejszająca potliwość, co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry osoby w nią odzianej. Należy jednak pamiętać, że na skórę osób noszących ubrania z bawełny mogą oddziaływać zastosowane w niej barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać kolorowe bawełniane ubrania przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku.

Innym, równie bezpiecznym, naturalnym materiałem dla alergików jest jedwab. Włókna jedwabiu są bardzo miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Dzięki małym zdolnościom antystatycznym nie gromadzą się w nich roztocza kurzu domowego, co jest jego dodatkowym atutem.

Należy jednak pamiętać, że nie każde materiały naturalne są niezawodne dla alergika. Przykładem może być uzyskiwana z sierści zwierzęcej wełna, której łuskowate włókna mogą drażnić delikatną skórę. „Gryzące”, wełniane ubrania są najczęściej źle tolerowane przez alergików.

Wrażliwość na materiały syntetyczne to sprawa bardzo indywidualna. Różne rodzaje barwników dodawanych do sztucznych włókien mogą podrażniać skórę uczuleniowca. Najbardziej popularnym włóknem syntetycznym jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu poliester. Mocne włókna chemiczne nie drą się, nie kurczą, można je prać w pralce automatycznej. Uczuleniowcy powinni jednak zawsze pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, czy aktywatorów TAED.

Najbardziej popularną tkaniną mieszaną jest polibawełna (włókna poliestru łączone z bawełną). Niektóre ubrania wykonane z polibawełny określane są przez producentów na metkach jako „nie ulegające zagnieceniom” lub „nie wymagające prasowania”. Oznacza to, że tkanina mogła zostać poddana działaniu formaldehydów. Te związki chemiczne mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego alergicy powinni uważnie czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i unikać zakupu niewłaściwych tkanin.

Warto pamiętać, że oprócz doboru odpowiednich materiałów, z których wykonane są ubrania, bardzo ważnymi czynnikami są higiena oraz porządek. Uczuleniowcy nie powinni zostawiać ubrań rozrzuconych po całym pokoju, gdyż gromadzi się w nich kurz, który może wywołać reakcję alergiczną. Odzież powinna być trzymana w szafie, która jest zabudowana, a zarazem odpowiednio wentylowana. Jeżeli alergicy dysponują dużą ilością pomieszczeń w domu, mogą przeznaczyć jeden pokój specjalnie na ubrania. Oddzielna garderoba to idealne miejsce do przechowywania odzieży, gdyż zapewnia wystarczająco dużo miejsca, bez konieczności ich „upychania”. Luźne rozwieszenie prawidłowo wysuszonych ubrań na drewnianych drążkach zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, która zabezpieczy przed rozwojem alergizującej pleśni.

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu objawów alergicznych podczas przebywania w garderobie jest stosowanie silnych substancji chemicznych przeciw molom odzieżowym. Substancje te mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych. Aby pozbyć się z garderoby szkodliwych „lokatorów” alergicy powinni raz w miesiącu wietrzyć odzież, która nie jest używana na co dzień. Rozwieszenie naturalnych ziół (cedru, lawendy, rozmarynu) jest lepiej tolerowane przez osoby wrażliwe, a równie skuteczne w walce z molami.

Zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych w garderobie, w której przechowywane są ubrania alergików, jest bardzo istotnym czynnikiem gwarantującym zmniejszenie ryzyka wystąpienia objawów alergicznych w domu.

* Na podstawie: Dom dla alergika, Dr Peter Howarth, Anita Reid, Wydawnictwo Arkady, 2002.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy