Strona głównaZdrowieSprzątanie groźne dla zdrowia? Płyny do czyszczenia mogą szkodzić jak papierosy

Sprzątanie groźne dla zdrowia? Płyny do czyszczenia mogą szkodzić jak papierosy

Częste sprzątanie w domu może zostać okupiane poważnym uszczerbkiem na zdrowiu - wszystko dlatego, że spraye do czyszczenia bywają tak szkodliwe jak palenie papierosów.
Sprzątanie groźne dla zdrowia? Płyny do czyszczenia mogą szkodzić jak papierosy [Fot. kucherav - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Bergen przeanalizowali dane ponad 6 tysiecy ludzi, których styl życia i zdrowie monitorowano przez ponad dwie dekady. Odkryli, że używanie środków do czyszczenia może powodować uszkodzenia płuc porównywalne do tych powstających u regularnych palaczy.

Autorzy wskazują, że dysponujemy dość szczegółowymi badaniami dotyczącymi krótkotrwałego wpływu różnych środków czyszczących na objawy astmy, ale dotychczas nie przeprowadzono szerszych analiz długotrwałych efektów oddziaływania tych preparatów na zdrowie.

Badacze odkryli, że chemikalia używane do codziennego mogą systematycznie powodować pewne drobne uszkodzenia w drogach oddechowych, a po latach ekspozycji na te środki może nastąpić osłabienie funkcji płuc. Badanie wykazało, że przyspieszone pogorszenie czynności płuc u kobiet pracujących jako sprzątaczki było porównywalne do palenia nieco mniej niż 20 paczek przez wiele lat.

Większość środków czyszczących wywołuje podrażnienie błon śluzowych wyściełających drogi oddechowe, co z czasem powoduje trwałe zmiany w drogach. Przykładowo, ustalono że była bardziej rozpowszechniona u kobiet, które sprzątały w domu (12,3 proc.) lub w pracy (13,7 proc.) w porównaniu do osób, które nie zajmowały się do sprzątaniem (9,6 proc.).

Stosowane przez lata substancje czyszczące zwiększają ryzyko , ostrzegają autorzy. Te chemikalia są jednak zwykle niepotrzebne; ściereczki z mikrofibry i woda zwykle powinny wystarczyć do zachowania czystości w pomieszczeniach, uważają uczeni.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy