24-08-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Najlepsze tętno do spalania tłuszczu jest różne u różnych i często nie odpowiada "strefie spalania tłuszczu" na komercyjnych maszynach do ćwiczeń, mówią eksperci z Icahn School of Medicine w Mount Sinai.
Kliniczne testy wysiłkowe - procedura diagnostyczna służąca do pomiaru fizjologicznej reakcji danej osoby na ćwiczenia - mogą być bardziej użytecznym narzędziem pomagającym osiągnąć zamierzone cele, jeśli chodzi o utratę .
- Osoby, których celem jest utrata masy ciała lub tłuszczu, chciałyby ćwiczyć z intensywnością, która pozwala na maksymalne spalanie tłuszczu. Większość komercyjnych urządzeń do treningów podaje informacje o „strefie spalania tłuszczu", w zależności od wieku, płci i tempa pracy serca - mówi Hannah Kittrell, współautorka badań. - Jednak ludzie ciągle mogą ćwiczyć z intensywnością, która nie jest dostosowana do ich spersonalizowanych celów - dodaje.
Termin FATmax jest czasami używany dla określenia intensywności i związanego z nimi tętna, przy którym organizm osiąga najwyższą szybkość spalania tłuszczu podczas ćwiczeń aerobowych. Wówczas tłuszcz jest znaczącym źródłem energii i dlatego warto osiągać daną intensywność, jeśli chce się zoptymalizować utratę tłuszczu podczas treningów.
Porównano tętno przy FATmax, mierzone podczas klinicznego testu wysiłkowego, z przewidywanym tętnem w procentach maksymalnego wysiłku w typowo zalecanej „strefie spalania tłuszczu". Odkryto słabą zgodność między zmierzonym a przewidywanym tętnem, ze średnią różnicą 23 uderzeń na minutę między dwoma pomiarami. Sugeruje to, że ogólne zalecenia dotyczące „strefy spalania tłuszczu" mogą nie dawać dokładnych wskazówek.
W dalszych testach eksperci chcą sprawdzić, czy osoby, które otrzymują bardziej spersonalizowane zalecenia dotyczące ćwiczeń, tracą więcej wagi i tkanki tłuszczowej, a także uzyskują poprawę metabolicznych markerów zdrowia, które wskazują takie zagrożenia dla zdrowia, jak , i choroby serca.
- Mamy nadzieję, że takie wyniki zachęcą do wykorzystania klinicznych testów wysiłkowych dla opracowania spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do utraty tkanki tłuszczowej - uważają badacze.
Na podstawie:
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »