Strona głównaZdrowieSpacer kluczowy dla zdrowia - im więcej kroków, tym dłuższe życie

Spacer kluczowy dla zdrowia - im więcej kroków, tym dłuższe życie

Liczba kroków, które należy wykonać każdego dnia, aby zacząć dostrzegać korzyści dla swojego zdrowia, jest niższa niż wcześniej sądzono. Warto jednak pamiętać, że więcej spacerów to wyższe szanse na zdrowsze i dłuższe życie.
Spacer kluczowy dla zdrowia - im więcej kroków, tym dłuższe życie
Chodzenie co najmniej 3967 kroków dziennie zaczęło zmniejszać ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w danym okresie, a 2337 kroków zmniejszyło zagrożenie śmiercią z powodu .

Nowa analiza kilkunastu badań z udziałem ponad dwustu tysięcy osób wykazała, że im więcej chodzisz, tym większe korzyści dla zdrowia uzyskujesz. Ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny lub z powodu choroby sercowo-naczyniowej znacznie spada w danym okresie wraz z każdymi dodatkowymi 500 krokami do 1000 kroków. Wzrost o 1000 kroków dziennie wiązał się z 15-procentowym osłabieniem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a wzrost o 500 kroków oznaczał 7-procentowe zmniejszenie prawdopodobieństwa zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Nawet jeśli ludzie chodzili aż 20 tysięcy , korzyści zdrowotne ciągle rosły. Nie znaleziono jeszcze górnej granicy ilości kroków pozytywie oddziałującej na zdrowie.

- Nasze badanie potwierdza, że im więcej chodzisz, tym lepiej - mówi prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Odkryliśmy, że dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku i niezależnie od tego, czy mieszkają w umiarkowanym, subtropikalnym, subpolarnym regionie, czy też na obszarze o mieszanym klimacie. Co więcej, nasza analiza pokazuje, że wystarczą zaledwie 4 tys. kroków dziennie, aby znacząco zmniejszyć liczbę zgonów z jakiejkolwiek przyczyny, a jeszcze mniej, aby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia - dodaje prof. Banach.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że siedzący tryb życia może przyczyniać się do wzrostu zachorowalności na choroby układu krążenia i skrócenia życia. Testy pokazały również, że niewystarczająca aktywność dotyczy ponad jednej czwartej światowej populacji. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niedostateczny wysiłek jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pandemia COVID-19 również spowodowała zmniejszenie , a po dwóch latach od niej poziom podejmowanego wysiłku nie powrócił do normy.

- W świecie, w którym mamy coraz bardziej zaawansowane leki ukierunkowane na konkretne schorzenia, takie jak choroby układu krążenia, powinniśmy podkreślać, że zmiany stylu życia, w tym dieta i ćwiczenia, mogą być co najmniej tak samo, a nawet bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka sercowo-naczyniowego i przedłużaniu życia. Potrzeba dalszych badań, aby sprawdzić, czy takie korzyści mogą istnieć w przypadku intensywnych rodzajów wysiłku, np. biegów maratońskich i wyzwań Iron Man, a także w różnych populacjach w różnym wieku i z odmiennymi problemami zdrowotnymi. Wydaje się jednak, że podobnie jak w przypadku leczenia farmakologicznego, zawsze warto wprowadzać spersonalizowane zmiany stylu życia - uważa prof. Banach.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy