Strona głównaZdrowieSól - wady i zalety

Sól - wady i zalety

Sól to jedna z najstarszych przypraw towarzyszących człowiekowi niemalże od zarania dziejów. Bezcenną właściwością soli był jej dar podnoszenia smakowitości potraw, ale jeszcze ważniejsze były jej właściwości konserwujące.
Sól - wady i zalety [© Marco Mayer - Fotolia.com] Początkowo ludzie korzystali z najłatwiej dostępnych źródeł, czyli naturalnych solanek i słonych lagun, które tworzyły się w miejscach wysychających morskich zatok i słonych jezior. Potem zaczęli wydobywać sól ze złóż położonych pod ziemią.

Sól początkowo osiągała tak zawrotne ceny, że była nawet stosowana przez pewien czas jako środek płatniczy. Prawdopodobnie właśnie z tego okresu wzięło się powiedzenie o „słonych cenach”. Na korzystanie z jej szczególnych właściwości mogli sobie pozwolić jedynie władcy i możni ówczesnego świata. Starożytni kapłani wierzyli w magiczną moc soli i chętnie sięgali po nią w obrzędach mających odpędzać demony.

Sól składa się z dwóch niezwykle reaktywnych pierwiastków: sodu i chloru. W czystej postaci są toksyczne i nieprzyswajalne przez człowieka. Jednakże w postaci chlorku sodu, czyli właśnie soli – mają niebagatelny wpływ na gospodarkę wodno - elektrolitową organizmu. Oczywiście co za dużo to niezdrowo, ale nadmierne ograniczanie spożycia sodu także nie jest wskazane. Sód odpowiada za utrzymanie właściwej objętości i ciśnienia krwi, a także za transport wielu składników odżywczych (aminokwasów, cukrów i witamin). W niektórych sytuacjach (np. u osób bardzo aktywnych fizycznie) może dojść do jego znaczących niedoborów, co przejawia się m.in. gwałtownym spadkiem wydolności fizycznej i narastającym znużeniem, czasami prowadzić może nawet do zasłabnięcia i utraty przytomności. Najczęściej dzieje się tak w przypadku znaczącego odwodnienia organizmu, na co szczególnie łatwo narazić się latem lub bardzo intensywnie ćwicząc. Ponadto, chlorek sodu, czyli sól podaje się również w stanach gorączkowych, przy rozległych oparzeniach, długotrwałych wymiotach, cukrzycy, przetokach żołądkowych, jelitowych, żółciowych i trzustkowych.

Śmiało można powiedzieć, że bez soli nasze życie pozbawione zostałoby smaku. Tak popularne produkty jak np. słone przekąski nigdy by nie zaistniały, a większość spośród produktów, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia, miałoby zupełnie inny wygląd czy aromat. Sól z pewnością dodaje wielu produktom tę przysłowiową „kropkę nad i”.

Warto jednak pamiętać, że spożywanie soli w nadmiernych ilościach szczególnie przez osoby otyłe, nadużywające palące papierosy, bądź stroniące od aktywności fizycznej może stanowić czynnik prowadzący do nadciśnienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli nie powinno przekroczyć 5 gram, jednakże przeciętny Polak zjada 2-3 razy więcej.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy