Strona głównaZdrowieSok z buraków pomoże seniorom prowadzić bardziej aktywne życie

Sok z buraków pomoże seniorom prowadzić bardziej aktywne życie

Sok z buraków można polecać nie tylko sportowcom w celu poprawy ich wydolności. Właściwości tych warzyw mogą pomóc osobom starszym lub osobom z chorobami serca i płuc cieszyć się bardziej aktywnym życiem.
Sok z buraków pomoże seniorom prowadzić bardziej aktywne życie [fot. Antonio Cansino from Pixabay]
Sok z stał się prawdziwym dietetycznym hitem w sporcie po tym, jak naukowcy z University of Exeter odkryli, że pozwala on ludziom ćwiczyć nawet o 16 proc. dłużej. Zaskakujące wyniki sprawiły, że wielu sportowców - od pierwszoligowych piłkarzy po kolarzy - zainteresowało się tym produktem.

Okazuje się, że pożyteczne działanie buraków może być wykorzystywane przez znacznie szerszą grupę. Sprawdzono, jak buraki wpływają na wysiłek o niskiej intensywności i odkryto, że ludzie zużywali dzięki tym warzywom mniej tlenu podczas - skutecznie zmniejszając wysiłek potrzebny do spacerowania o 12 proc.

- Z wiekiem lub w przypadku różnych schorzeń, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy, ilość tlenu, jaką można przyjąć, aby wykorzystać ten pierwiastek podczas ćwiczeń, znacznie spada. Oznacza to, że dla niektórych osób nawet proste zadania, takie jak chodzenie, mogą być niewykonalne - wyjaśnia Katie Lansley z Uniwersytetu w Exeter.
Zaobserwowaliśmy, że rzeczywiście może zmniejszyć ilość tlenu potrzebnego do wykonywania o niskiej intensywności. Taki efekt może pomóc ludziom robić rzeczy, których inaczej nie byliby w stanie wykonać - dodaje Lansley.
Sok z buraków daje dwa wyraźne efekty fizjologiczne. Po pierwsze, rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi i umożliwiając większy przepływ krwi. Po drugie, oddziałuje na tkankę mięśniową, zmniejszając ilość tlenu potrzebnego mięśniom podczas aktywności. Połączenie tych skutków ma istotny wpływ na możliwość wykonywania zadań fizycznych, niezależnie od tego, czy chodzi o wysiłek o małej, czy o dużej intensywności.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy