Strona głównaZdrowieSmażone jedzenie zagraża sercu

Smażone jedzenie zagraża sercu

Wiele smażonych dań cieszy się niesłabnącą popularnością. Pączki, frytki z rybą, czy placki ziemniaczane często lądują na naszych talerzach, tymczasem ich jedzenie szkodzi sercu. Im więcej takich produktów sobie dostarczamy, tym większe mamy ryzyko niewydolności serca.
Smażone jedzenie zagraża sercu [© Jacek Chabraszewski - Fotolia.com] Mądrze jest zmniejszyć częstotliwość i ilość smażonych pokarmów spożywanych wciągu tygodnia, aby zapobiec i innym chorobom przewlekłym - mówi Dr. Luc Djousse z Harvard Medical School w Bostonie, współautor opisywanych badań.

Uczeni odkryli, że osoby, które jadły smażone jedzenie jeden do trzech razy w tygodniu, odznaczały się średnio o 18 procent zwiększonym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca. Gdy smażone produkty spożywano cztery do sześciu razy w tygodniu, ryzyko niewydolności serca było o 25 procent wyższe, serwowanie sobie takiego jedzenia siedem lub więcej razy na tydzień zwiększało prawdopodobieństwo tego stanu aż o 68 procent.

Zdrowa dieta, wskazuje dr Djousse, jest bogata w owoce, warzywa, i produkty pełnoziarniste, a cechuje się niską zawartością tłuszczów nasyconych, , soli i smażonych potraw.

Jak zaznaczają uczeni, ich badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dietą pełną produktów smażonych a niewydolnością serca. Na odkrytą zależność może wpływać np. fakt, że ludzie często sięgający po smażone jedzenie, stosują ogólnie mniej zdrową dietę i nie wypełniają zaleceń dietetyków. Co więcej, prawdą jest też, że tłuste jedzenie dostarcza dużą ilość kalorii, co może prowadzić do , , wysokiego poziomu i .

Wcześniejsze badania wykazały właśnie, że duże ilości smażonego jedzenia sprzyjają , otyłości i nadciśnieniu, a to są czynniki, które oddziałują na wyższe prawdopodobieństwo niewydolności serca.

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie pompuje odpowiedniej ilości krwi w organizmie. Głównymi objawami są: zmęczenie i duszności. Z danych American Heart Association wynika, że niewydolność serca jest jedną najczęstszych przyczyn hospitalizacji wśród osób w wieku powyżej 65 lat.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy