Strona głównaZdrowieSłodkie napoje „zabronione”. Nie chcesz chorować, pij wodę.

Słodkie napoje „zabronione”. Nie chcesz chorować, pij wodę.

Napoje słodzone nie są najlepszy wyborem dietetycznym. Duża ilość kalorii zwiększa ryzyko m. in. nadmiaru cholesterolu oraz wystąpienia cukrzycy.
Słodkie napoje „zabronione”. Nie chcesz chorować, pij wodę. [© Kwangmoo - Fotolia.com] Dosładzane soki oraz inne stały się bardzo popularnym składnikiem naszej diety. I to one według badaczy są winne zwiększającemu się problemowi otyłości oraz innych kłopotów zdrowotnych. Zamienienie już jednego takiego napoju na wodę zaś daje ważne korzyści.

Amerykańscy uczeni przeanalizowali dane zebrane w Narodowym Programie Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES - National Health and Nutrition Examination Survey) i odkryli, że ograniczenie spożywania słodkich napojów może być ważnym elementem walki z nadwagą oraz określonymi chorobami, np. .

Uczeni z Virginia Tech odkryli, że osoby, które zamieniły jeden ok. 240-mililitrowy słodki napój (np. gazowany, napój energetyczny albo kawę z cukrem) - na taką samą ilość wody, zmniejszyły całkowity procent kalorii pochodzących z napojów z 17 do 11 procent.

Nawet ci, którzy spożywali więcej słodkich napojów dziennie, doświadaczali korzyści z wymiany jednego z nich na wodę. Ilość kalorii pochodzących z napojów spadła u nich do mniej niż 25 procent całego dziennego spożycia kalorii, mówią badacze. Zgodnie z dietetycznymi wytycznymi, jedynie do10 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie powinno pochodzić z dodatkowego cukru.

Co więcej, odkryto, że zastąpienie jednego słodkiego napoju wodą skutkuje zmniejszeniem poziomu oraz ciśnienia krwi.

Ustalono też, że istnieje ciekawa korelacja. Ludzie sięgający po słodkie napoje jedli więcej , przetworzonego jedzenia, słodyczy i produktów z dużą ilością węglowodanów prostych. Tymczasem osoby serwujące sobie wodę miały w diecie więcej warzyw, owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych.

dotyczy niemal 35 procent Amerykanów. Tak nadmierna waga z kolei oznacza nie tylko słabą kondycję fizyczną, ale także zwiększone ryzyko cukrzycy, chorób serca, , a także wielu nowoworów.

Badania opisano w magazynie Nutrients.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć