Strona głównaZdrowieSłaby węch wskaźnikiem depresji w starszym wieku

Słaby węch wskaźnikiem depresji w starszym wieku

Istnieje związek między osłabionym zmysłem węchu i ryzykiem rozwoju depresji w starszym wieku, mówią eksperci z Johns Hopkins Medicine.
Słaby węch wskaźnikiem depresji w starszym wieku [Fot. Irina - Fotolia.com]
Jakkolwiek osłabienie węchu nie powoduje depresji, może jednak służyć jako silny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

- Już wiemy, że słaby węch może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, a także wiąże się ryzykiem przedwczesnej śmierci. Teraz okazuje się, że jest też zbieżny z objawami depresji - mówi psychiatra prof. Vidya Kamath.

W ośmioletnich badaniach monitorowano zdrowie ponad 2 tysięcy osób po siedemdziesiątce. Jak ustalono, osoby ze zmniejszoną lub znaczną utratą węchu miały zwiększone ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych niż ludzie o niezmienionym węchu.

Słabszy węch wiązał się ze zwiększonym prawdopodobieństwem umiarkowanych lub nasilonych objawów depresyjnych. Taka zależność pozostała po uwzględnieniu wieku, poziomu dochodów, stylu życia, czynników zdrowotnych i stosowania .

- wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia i zachowania, takich jak wyczuwanie zepsutego jedzenia lub szkodliwych gazów czy przyjemność z jedzenia. Zapach jest ważnym sposobem interakcji z otaczającym nas światem, a badanie pokazuje, że może to być znak ostrzegawczy przed w starszym wieku - wyjaśnia Kamath.

Zmysł węchu u ludzi działa poprzez wyspecjalizowane komórki czuciowe zlokalizowane w nosie, zwane neuronami węchowymi. Są wyposażone w receptor zapachu zbierający cząsteczki uwalniane przez otaczające nas substancje, które są następnie przekazywane do mózgu, by zostały zinterpretowane. Im wyższe stężenie cząsteczek zapachowych, tym silniejsza woń, a różne kombinacje cząstek dają różne odczucia.

jest przetwarzany w opuszce węchowej mózgu, która ściśle współpracuje z ciałem migdałowatym, hipokampem i innymi strukturami mózgu, które regulują , podejmowanie decyzji i reakcje emocjonalne.

Według ekspertów węch i depresja mogą być powiązane zarówno przez mechanizmy biologiczne (np. zmieniony poziom serotoniny, zmiany objętości mózgu), jak i behawioralne (np. osłabione funkcje społeczne i apetyt).

W kolejnych testach autorzy chcą sprawdzić, czy zapach można wykorzystać w strategiach zmniejszenia ryzyka depresji w starszym wieku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy