Strona głównaZdrowieSłabość fizyczna oznacza wcześniejszą śmierć

Słabość fizyczna oznacza wcześniejszą śmierć

Osoby starsze ze znaczną siłą uścisku, prędkością chodzenia, łatwością wstawania z krzesła oraz niezakłóconą umiejętnością zachowania równowagi, żyją dłużej, wynika z analiz opublikowanych na bmj.com.
Są to wyznaczniki wskazujące na zdolność danej osoby do wykonywania codziennych, rutynowych zadań i mogą być stosowane jako prosty probierz do identyfikacji ludzi, którzy mogliby odnieść korzyści z ukierunkowanych działań, takich jak trening siłowy, oceniają autorzy badania.

Uczeni z jednostki Lifelong Health and Ageing należącej do Medical Research Council dokonali przeglądu 57 badań, z których 28 bezpośrednio dotyczyło możliwości fizycznych ludzi w różnym wieku i obejmowało ich wpływ na śmiertelność uczestników. Z analiz wyłączono osoby hospitalizowane i przebywające w domach opieki.

Zespół odkrył, że choć było pewne zróżnicowanie między badaniami, otrzymano spójne dowody na związki pomiędzy wszystkimi wspomnianymi czterema „pomiarami" możliwości fizycznych a śmiercią.

U osób, które gorzej wypadały w testach sprawnościowych obejmujących cztery opisywane aktywności, zanotowano wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu.

W 14 badaniach z udziałem 53.476 uczestników, które szacowały siłę uścisku, prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci wśród najsłabszych osób było 1,67 razy większe niż wśród najsilniejszych. Taki wzrost ryzyka odkryto wziąwszy również pod uwagę inne czynniki - płeć, wiek, masę ciała, etc.

W pięciu badaniach z udziałem 14.692 uczestników, które dotyczyły szybkości chodzenia, wskaźnik śmiertelności wśród najwolniejszych był prawie trzy razy wyższy w porównaniu do osób najszybszych.

Pięć badań oceniających zdolność podnoszenia się z krzesła z udziałem 28036 osób, wykazało, że ryzyko wcześniejszego zgonu najwolniejszych uczestników było prawie dwa razy wyższe w porównaniu do najszybszych partycypantów.

Większość badań przeprowadzono z udziałem osób starszych, ale związek np. między siłą uścisku a wcześniejszą śmiercią okazał się znaczny również w młodszych grupach wiekowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy