Strona głównaZdrowieSkurczowe ciśnienie poniżej 120 mm Hg może uratować życie

Skurczowe ciśnienie poniżej 120 mm Hg może uratować życie

Obniżenie skurczowego ciśnienia krwi do wartości poniżej 120 mm Hg jest bardziej skuteczne w zapobieganiu zgonom, zawałom serca, udarom mózgu i innym zdarzeniom sercowo-naczyniowym u ludzi z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w porównaniu ze standardowym celem obniżenia ciśnienia poniżej 140 mm Hg.
Skurczowe ciśnienie poniżej 120 mm Hg może uratować życie
- Nasze badanie pokazuje zasadność obniżania skurczowego ciśnienia krwi poniżej 120 mm Hg u pacjentów z nadciśnieniem i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz prawidłową lub łagodnie obniżoną czynnością nerek, niezależnie od tego, czy chorują na i czy mają za sobą udar mózgu - mówi dr Jing Li z Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Pekinie.

Oceniono wpływ intensywnego obniżania ciśnienia krwi na częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca, udaru mózgu, zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, rewaskularyzacji lub hospitalizacji czy wizyty na izbie przyjęć z powodu .

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy intensywnego trzyletniego leczenia z docelowym skurczowym ciśnieniem poniżej 120 mm Hg lub standardowego leczenia z docelowym pomiarem poniżej 140 mm Hg. Leki przeciwnadciśnieniowe otrzymywali wszyscy pacjenci, przy czym ci z pierwszej grupy przyjmowali różne grupy medykamentów i wyższe ich dawki.

Jak odkryto, po dwóch latach osoby leczone intensywnie miały znacznie lepsze wyniki niż ludzie pozostający pod standardową opieką. Intensywniejsza terapia zapobiegła:
  • 12 procentom zawałów serca, udarów mózgu, zabiegów rewaskularyzacji, zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz hospitalizacji lub wizyt na izbie przyjęć z powodu niewydolności serca;
  • 39 procentom zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych;
  • 21 procentom zgonów z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie.
Co istotne, było znaczącej różnicy w poważnych zdarzeniach niepożądanych związanych z niskim ciśnieniem krwi, zaburzeniami elektrolitowymi, ryzykiem upadku, ostrym uszkodzeniem nerek lub niewydolnością .

Omdlenie było jednym z poważnych zdarzeń niepożądanych. Występowało z częstością 0,4 proc. rocznie w grupie intensywnie leczonej i 0,1 proc. w grupie standardowej.

- Leczenie skutkujące ciśnieniem skurczowym poniżej 120 mmHg jest korzystne i bezpieczne dla osób z nadciśnieniem oraz nasilonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Zastosowanie intensywnej terapii u ludzi wysokiego ryzyka może uratować więcej istnień ludzkich i zmniejszyć obciążenie zdrowia publicznego chorobami serca na całym świecie - uważa dr Li.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy