Strona głównaZdrowieSilne przeciwutleniacze - koenzym Q10

Silne przeciwutleniacze - koenzym Q10

Antyoksydanty to związki zapobiegającymi i opóźniającymi proces utleniania wiązań chemicznych różnych substancji. Ich działanie obejmuje unieszkodliwianie wolnych rodników, które krążą po ludzkim organizmie i uszkadzają komórki ciała. Wśród najsilniejszych antyoksydantów jest koenzym Q10.
Silne przeciwutleniacze - koenzym Q10 Czym jest koenzym Q10?

Koenzymy to składniki odżywcze, od których zależy działanie enzymów. Są one obecne w niektórych produktach spożywczych, a czasami także syntetyzowane w organizmie człowieka. Koenzym Q10, określany także czasami jako ubichinon lub ubidekarenon, to jeden niezbędnych koenzymów dla co najmniej trzech mitochondrialnych enzymów będących źródłem wszelkiej energii organizmu.

Koenzym Q10 spełnia ważne funkcje:
  • "Wzmacniacz energii"
Gdy produkcja energii słabnie, a komórki przestają działać optymalnie, energochłonne narządy, w tym serce, także działają na „zwolnionych obrotach". To dlatego koenzym Q10 jest uważany za doskonałą substancję kardiotoniczną (tonizującą serce) i szczególnie polecany ludziom, którzy bardzo intensywnie żyją lub którzy wykonują regularne ćwiczenia o wysokiej intensywności. Koenzym Q10 wspomaga regenerację po wysiłku.
  • Przeciwutleniacz
Koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni struktury komórkowe przed wolnymi rodnikami i naprawia wyrządzone przez nie szkody. Jest to szczególnie potrzebne przy intensywnych treningach, a aktywność wolnych rodników jest czasami generowana przez ćwiczenia aerobowe. Ponadto „mobilizuje" witaminy C i E, gdy stają się nieaktywne z powodu wolnych rodników.
  • Wojownik przeciw cholesterolowi
Koenzym Q10 hamuje utlenianie złego cholesterolu - LDL - który gromadzi się w ścianach tętnic i powoduje problemy zdrowotne. Poza tym koenzym Q10 pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu u osób, które jeszcze nie doświadczają zaburzeń w tym zakresie. Jest szczególnie potrzebny ludziom zażywającym statyny antycholesterolowe, bowiem leki te blokują kluczowy enzym - reduktazę HMG-CoA, która jest niezbędny dla produkcji koenzymu Q10 w organizmie.

Poza tym koenzym Q10 łagodzi również bóle mięśni wywoływane niekiedy przez zażywanie statyn.

Kiedy poziom koenzymu Q10 spada

Jak wskazują kardiolodzy, nie tylko serce, ale i mięśnie szkieletowe, mózg, wątroba i tkanki dziąseł to odbiorcy energii, którzy wymagają optymalnej ilości koenzymu Q10 dla prawidłowego funkcjonowania. Jeśli poziom koenzymu Q10 spada, zdrowie całego organizmu pogarsza się.

Istnieje też związek koenzymu Q10 i migreny: u niektórych osób Q10 zmniejsza częstotliwość i czas trwania ataków migrenowych.

Ryzyko niedoboru

Wraz z wiekiem bioprodukcja Q10 zwalnia, więc ludzie w średnim wieku i starsi powinni zastanowić się nad suplementacją. Ponadto niedostateczną ilością koenzymu mogą cechować się osoby:
  • stosujące dietę z niedostatecznym poziomem białka, witamin B lub C i magnezu, ponieważ te substancje są niezbędne do bioprodukcji koenzymu Q10
  • stosujące dietę niskotłuszczową, ponieważ tłuszcze muszą być obecne w przewodzie pokarmowym w celu absorpcji koenzymu Q10 z żywności;
  • u których występuje zwiększone ryzyko chorób serca lub które już cierpią na choroby układu krążenia;
  • zmagające się z przewlekłymi chorobami, ponieważ słabsza produkcja energii w komórkach może być podstawowym czynnikiem chorób przewlekłych.
Dietetyczne źródła koenzymu Q10 to: mięso, tłuste ryby, podroby, produkty pełnoziarniste, orzechy. Jednakże, nasz sposób odżywania się nie sprzyja dostarczaniu tego cennego składnika - obróbka cieplna w dużym stopniu negatywnie wpływa na jego obecność w pożywieniu. Należy więc sięgać po suplementy diety. Powinno się je przyjmować z posiłkiem, najlepiej z produktami zawierającymi niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak ryby lub wraz z suplementami z kwasami omega-3, aby zwiększyć absorpcję Q10.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy