Strona głównaZdrowieSiedzący tryb życia grozi nowotworem

Siedzący tryb życia grozi nowotworem

Czas, który współcześni ludzie spędzają na siedząco, jest dłuższy niż kiedykolwiek w historii. Tymczasem może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, podobnie jak czas, który spędza się na ćwiczeniach, zmniejsza się prawdopodobieństwo choroby, wynika z nowych badań.
Siedzący tryb życia grozi nowotworem Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko raka

Jeśli chodzi o raka jelita grubego i piersi, istnieją przekonujące dowody, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju tych dwóch rodzajów nowotworów - mówią epidemiolodzy z Alberta Health Services Cancer Care w Calgary w Kanadzie.

Ćwiczenia nie są jednak wystarczającym usprawiedliwieniem dla siedzącego trybu życia. - Nie wystarczy wypełniać zaleceń lekarzy spędzając na treningach co najmniej 150 minut tygodniowo, jeśli resztę czasu pozostaje się w pozycji siedzącej, wyjaśniają eksperci.

W przypadku raka jelita grubego regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania do 35%. Jeśli chodzi o raka piersi, ćwiczenia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu do 25%.

Siedzący tryb życia może natomiast sprzyjać rozwojowi nowotworów. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka, ponieważ powoduje wzrost ilości stanów zapalnych w organizmie, ćwiczenia zaś mogą je zmniejszyć, a więc jednocześnie obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

W jednym z niedawnych badań uczeni odkryli związek między ćwiczeniami i zmniejszeniem markerów stanu zapalnego, takich jak proteiny C-reactive, co może wyjaśnić, jak wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Wyniki tych badań opublikowano w Journal Cancer Prevention Research.

Siedzący tryb życia zagraża zdrowiu


Nie tylko brak ruchu powoduje wzrost markerów stanu zapalnego - siedzący tryb życia może mieć ten sam efekt, nawet jeśli towarzyszy mu 150 minut treningu tygodniowo.

Jak wynika z badań, których rezultaty opublikowano w 2009 roku w British Journal of Sports Medicine, pozostawanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia zmniejsza oczekiwany czas życia.

Zbyt długie siedzenie zwiększa ryzyko raka. Dlatego rekomenduje się urozmaicanie swojego dnia - warto wstawać od biurka, przechadzać się po pokoju czy biurze, etc., radzą badacze.

Eksperci szacują, że przeciętnie ludzie siedzą przez 15,5 godzin dziennie, na co składa się m. in. jedzenie posiłków, podróż do pracy, korzystanie z komputera i oglądanie telewizji.

Nigdy nie jest jednak za późno, by zmienić styl życia. Podjęcie aktywności fizycznej w każdym wieku przynosi dobre efekty dla zdrowia. Warto angażować się we wszystko, co pozwoli utrzymać zdrową wagę ciała, zwłaszcza w późniejszym okresie życia, zmniejsza to bowiem ryzyko raka jelita grubego i piersi.

Oczywiście ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, są jednocześnie narażeni na inne niezdrowe nawyki, które mogą prowadzić do otyłości, a ta jest znanym czynnikiem ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Ponadto, siedzący tryb życia sprzyja jedzeniu niezdrowej żywności, która również zwiększa prawdopodobieństwo określonych nowotworów, mówią eksperci.

Pewne zawodowe zajęcia wymagają wręcz długiego siedzenia, ale można wypracować nawyki, które zminimalizują tę szkodliwą dla zdrowia sytuację. Osoby pracujące w biurach mają możliwość, np. krótkiego spaceru po korytarzu, który warto powtarzać co godzinę. Aby o tym pamiętać, można sobie ustawić przypomnienie na komputerze. Taka regularna dwuminutowa przechadzka poprawi samopoczucie. Poza tym, w celu omówienia jakiejś kwestii, można bezpośrednio udać się do biurek współpracowników, a nie każdorazowo używać poczty elektronicznej. Poza tym, warto pozostawać w pozycji stojącej przy różnorodnych okazjach, np. popijając kawę w czasie przerwy czy też podczas rozmowy telefonicznej.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:35:28, 13-01-2012 ~gość: 31.41.140.xxx

    Święta prawda, to samo mówili na http://www.wp.pl
  • 10:52:32, 14-01-2012 zosinek

    Słyszałam coś o programie "babciu wstań z fotela" dodałabym jeszcze :odejdż od komputera.
  • 22:19:42, 14-01-2012 bronczyk

    Hm, ja po wielu lekturach dotyczących zdrowia pojęłam, że samo życie grozi nowotworem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy