Strona głównaZdrowieSiarkowodór - jeden z czynników antystarzeniowych?

Siarkowodór - jeden z czynników antystarzeniowych?

Siarkowodór (H2S) może grać ważną rolę w powstrzymywaniu procesu starzenia się, zgodnie wynika z badan opublikowanych w czasopiśmie „Molecular and Cellular Biology".
© izubrik - Fotolia.comZespół chińskich badaczy zbadał powiązania siarkowodoru z potencjalnymi aspektami antystarzeniowymi.

H2S zyskuje coraz większą uwagę badaczy jako ważny endogenny element mający wpływ na układ krążenia i układ nerwowy. Uczeni zauważyli, że siarkowodór spowalnia starzenie przez hamowanie reakcji wolnorodnikowej, aktywując SIRT1, enzym uważany za mający wpływ na i poprzez jego prawdopodobną interakcję z genem klotho , tzw. „genem młodości".

Siarkowodór jest wytwarzany w organizmie człowieka i ma szereg istotnych fizjologicznie funkcji. Przykładowo, rozluźnia śródbłonek naczyniowy i komórki mięśni gładkich, co jest ważne dla utrzymania tętnic w dobrym stanie - wskazują uczeni z Uniwersytetu Hunan w Chinach.

Związek funkcjonuje jako antyoksydant. Hamuje ekspresję prozapalnych czynników, które pełnią ważną rolę w chorobach związanych z wiekiem. Na przykład, u myszy pozbawionych CSE, enzymu zaangażowanego w produkcję H2S, zanotowano przedwczesną , nieuniknioną konsekwencją starzenia się.

Stężenie H2S w osoczu maleje wraz z wiekiem, a u szczurów mniejszą ilością tego związku znacznie częściej notowano nadciśnienie niż u zwierząt z ciśnieniem krwi na normalnym poziomie. Brak H2S jest związany z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto spadek H2S oddziałuje na problemy neurologiczne. Stwierdzono, że niższy poziom endogennego H2S ma związek z i .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć