Strona głównaZdrowieSerce na nowo

Serce na nowo

Jak wynika z raportu „Mapa Polskiego Serca", przeprowadzonego w ramach programu „Serce na nowo", 74% Polaków cierpi z powodu chorób układu krążenia. Niestety ten sam raport pokazuje, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie. 27 września obchodzić będziemy Światowy Dzień Serca - to idealna okazja by przebadać własne serce.
„Serce na nowo" to program, którego celem jest między innymi edukacja społeczeństwa na temat aktywności społecznej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia oraz aktywizacja samych chorych. W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca", konkurs dla pracodawców „Firma z sercem" oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.

Konsultacje kardiologiczne, których wynikiem jest raport „Mapa Polskiego Serca" pokazały, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie. Brak odpowiednio zbilansowanej diety, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz długotrwały stres to główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Brak świadomości Polaków o tym, jak poważne mogą być konsekwencje niezdrowego stylu życia sprawia, że choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna zgonów - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo".

Światowy Dzień Serca to dobra okazja, aby przyjrzeć się kondycji „polskich serc", zachęcić Polaków do wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Wcześnie wykryte dolegliwości sercowo-naczyniowe dają szanse na złagodzenie objawów choroby i aktywne życie - dodaje prof. Z. Gaciong.

Jakie badania powinno się wykonywać:
1. Pomiar ciśnienia tętniczego. Pacjenci z podejrzeniem choroby sercowo-naczyniowej powinni mierzyć ciśnienie zgodnie z zaleceniami lekarza, natomiast osoby zdrowe przynajmniej raz w roku.
2. Pomiar cholesterolu. Badanie pozwala określić zawartość cholesterolu we krwi. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi: cholesterol całkowity poniżej 190 mg/dl, LDL-cholesterol tzw. „zły" poniżej 115 mg/dl, HDL-cholesterol tzw. „dobry" powyżej 40 mg/dl (poniżej 45 mg/dl dla kobiet). Nadmiar „złego" cholesterol w organizmie jest istotnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.
3. Echokardiografia.
Badanie pozwala ocenić budowę i nieprawidłowości w pracy poszczególnych elementów serca (mięśnia, zastawek, naczyń wchodzących i wychodzących z serca oraz przepływu krwi). Na badanie powinny zgłosić się osoby mające zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz te, które odczuwają bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, łatwego męczenia się, czy zauważyły pojawianie się obrzęków.
4. EKG wysiłkowe.
Badanie pozwala lepiej niż „zwykłe" spoczynkowe EKG wykryć objawy niedokrwienia serca, stopień zaawansowania choroby wieńcowej, umożliwia również wczesne rozpoznanie zaburzeń rytmu serca. Jest zalecane przez lekarza, kiedy u pacjenta występują bóle w klatce piersiowej w czasie wysiłku.
5. Rezonans magnetyczny.
Badanie dokładnie ocenia czynności zastawek serca oraz przepływu krwi w sercu i dużych naczyniach krwionośnych. Metoda pozwala ocenić odwracalną i nieodwracalną skalę uszkodzenia mięśnia sercowego.

Agnieszka Ćwiklińska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy