Strona głównaZdrowieSeniorzy i upały

Seniorzy i upały

Każdego lata tysiące ludzi umiera z powodu gorąca. Niemal w każdym przypadku można było uniknąć tragedii, gdyby wiedza o tym, jak zachowywać się w okresie upałów, była powszechna. Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy, aby zmienić codzienne nawyki.
Seniorzy i upały Słońce i letni skwar to nie przelewki – kilkanaście lat temu w czasie wielkiej fali upałów w Unii Europejskiej zmarło aż 20 tysięcy ludzi, wśród nich największą grupę stanowili seniorzy. W grupie wiekowej 70-80 lat śmiertelność w czasie lata jest nawet dwa razy wyższa niż w innych, chłodniejszych porach roku. Wniosek jest jeden – przed należy nie tylko uciekać, ale również zapobiegać ich negatywnym skutkom.

Ludzki organizm potrafi bronić się sam przed gorącem – poprzez potliwość oraz oddychanie (z każdym oddechem tracimy sporą część ciepła). Z biegiem lat mechanizm ten staje się coraz mniej wydajny – głównie za sprawą mniejszej wydolności układu oddechowego, słabszego serca oraz zaniku gruczołów potowych. Gdy termometry wskazują wartości powyżej 35 stopni Celsjusza, organizmy seniorów wymagają wsparcia.

Przede wszystkim należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia – w czasie spaceru po mieście trzeba wybierać miejsca ocienione. W godzinach od 11 przed południem do zachodu słońca ludzie starsi powinni w ogóle unikać wychodzenia z domu.

W mieszkaniu bywa również groźnie – jeśli okna wychodzą na stronę południową lub południowo-zachodnią. W pomieszczeniach temperatura może wzrosnąć nawet do 40 stopni i nie pomoże tu wietrzenie. Najlepiej wyposażyć się w urządzenie klimatyzacyjne lub wentylator. Należy jednak pamiętać, żeby nie obniżać zbyt mocno temperatury w domu – można się wówczas przeziębić!

Konieczne jest spożywanie większej ilości napojów – uzupełnianie płynów zapobiegnie odwodnieniu. O piciu należy seniorom ciągle przypominać, gdyż nie odczuwają oni pragnienia z taką mocą jak ludzie młodsi. Najlepsza jest oczywiście niegazowana woda mineralna, można do niej dodać odrobinę soku owocowego (cztery części wody i jedna część soku). Lekarze i dietetycy polecają owoce – wszelkie a także jabłka, śliwki, czereśnie, morele i brzoskwinie – zawierają one bowiem do 90 procent wody oraz cenne witaminy i mikroelementy.

Ważnym elementem walki z upałem jest odzież – należy unikać sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i upośledzają naturalny mechanizm chłodzenia się skóry.

Seniorzy zażywający leki powinni przejrzeć ulotki dołączone do nich – po nie można bowiem wystawiać ciała na ostre słońce lub wysokie temperatury a w przypadku wszystkich istotny jest sposób ich przechowywania. W czasie upałów lepiej zrezygnować z wysiłku słonecznego – ludzie powyżej 60 roku życia niech lepiej nie pracują ciężko na działkach, nie planują letnich remontów – o wiele zdrowiej i bezpieczniej będzie poleżeć na kanapie ze szklanką wody w zasięgu ręki.

Może się jednak zdarzyć, że dosięgnie nas udar słoneczny - nie wolno lekceważyć bodaj najmniejszych jego objawów! Są nimi: nudności, wymioty, zawroty głowy, gwałtowne osłabienie, ból głowy, suchość skóry uczucie suchości w ustach, spadek ciśnienia krwi i – wreszcie – gorączka do 40 stopni. Gdy wystąpią takie objawy, trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:01:44, 20-06-2007 benpo

    Dobra rada,warta zapamiętania,dziekuję.benpo
  • 00:05:50, 20-06-2007 Anielka

    Rady dobre,tylko czemu tak dużo strszych ludzi w godzinach największego nasłonecznienia spaceruje bez nakrycia głowy,bez butelki wody.?
  • 00:08:25, 20-06-2007 Wilhelmina

    Anielko - bo zapominaja zabrać ze sobą. Taka Sylwia po to jest, by im pomóc i przypominać.
  • 00:10:43, 20-06-2007 Anielka

    Dzięki Wilhelminko,sama nie pamiętam czasani a innym wytykam.Może rzeczywiście sie ta Sylwia nada.
  • 00:19:41, 24-05-2011 ~gość: 83.30.52.xxx

    Jestem po 70+ i zwracam uwagę na ubiór tylka bawełna oraz wychodzę wcześnie rano lub póżnym popołudniem,wtedy czuję się dobrze w ciepły dzień.óczywiście piję dużo wody.ten artykuł utwierdził mnie w przekonaniu,że postępuję właściwie.


  • 10:59:44, 30-05-2011 Scarlett

    Cytat:
    Nikt i nigdzie nie może czuć się bezpiecznie. Atakują podstępnie przy wiejskich drogach i w miejskich parkach, na podmokłych łąkach, gdzie wypasa się krowy i ulicznych skwerach, gdzie wyprowadza się psy. Ofiarami maleńkich krwiopijców padają zwierzęta i ludzie. Pokąsani puchniemy gwałtownie, bo wstrzykują nam truciznę. To plaga!


    http://www.fakt.pl/Plaga-meszek-Tak-...,104970,1.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy