Strona głównaZdrowieSen sprząta mózg. Wypoczywaj by uchronić się przed chorobą Alzheimera

Sen sprząta mózg. Wypoczywaj by uchronić się przed chorobą Alzheimera

W ciągu dnia nasz mózg gromadzi różne „śmieci", których następnie pozbywamy się dzięki nocnemu odpoczynkowi. Brak snu nie tylko powoduje stres, ale i może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Sen sprząta mózg. Wypoczywaj by uchronić się przed chorobą Alzheimera [© tmc_photos - Fotolia.com] Z badań wynika, że nawet 80 proc. ludzi dorosłych doświadcza . Tymczasem niedobór odpoczynku ma poważne konsekwencje - przede wszystkim zwiększa , ale nie tylko: może też powodować , i .

W jednym z testów uczeni z University of Rochester w stanie Nowy Jork zainteresowali się ewolucyjnym wyjaśnieniem snu. Sen może się wydawać nieefektywny, bezproduktywny, a nawet niebezpieczny: nasi przodkowie w jaskiniach mogli być pożarci przez dzikie zwierzęta podczas snu. Od wielu lat jednak krążyła wśród naukowców teza, że sen to czas, kiedy nasze mózgi zostają oczyszczone. To trochę podobne do tego, co układ limfatyczny robi dla mięśni usuwając kwas mlekowy tworzący się podczas wysiłku. Taki modus operandi mózgu potwierdzono w eksperymentach laboratoryjnych.

Kiedy nie śpimy, automatyczny system oczyszczający działa powoli - na poziomie 5 proc. w stosunku do pracy, którą wykonuje, gdy śpimy. Podczas snu obszar objęty mechanizmem oczyszczającym, gdzie przepływa płyn usuwający zanieczyszczenia, zajmuje 20 proc. objętości mózgu. Jest on niezbędny do wyeliminowania białek zwanych beta-amyloidem i białka tau, które są związane z rozwojem choroby Alzheimera.

Jak wynika z danych amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu (National Sleep Foundation), osoba dorosła powinna spać siedem do dziewięciu godzin na dobę. Jednak w ciągu ostatnich 50 lat skróciliśmy nasz sen o średnio jedną do dwóch godzin nocnych. Tylko w ostatniej dekadzie utraciliśmy średnio 38 minut snu na dobę. Przewlekłe zaburzenia snu są coraz powszechniejsze. Tymczasem może to stanowić wyzwalacz przyszłej epidemii choroby Alzheimera, demencji, choroby Parkinsona i innych chorób neurodegeneracyjnych, w których rolę odgrywają białka eliminowane podczas snu.

Wyniki opisywanych badań opublikowano w magazynach Science oraz The Journal of Neuroscience.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy