Strona głównaZdrowieSejm zajął się rządowym pakietem ustaw zdrowotnych

Sejm zajął się rządowym pakietem ustaw zdrowotnych

Posłowie rozpoczęli pracę nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych przewidującym m.in. fakultatywne przekształcenia szpitali. Zawarte w pakiecie rozwiązania według projektodawców mają spowodować poprawę zarządzania i kondycji finansowej polskich szpitali, informatyczny skok w dokumentacji medycznej, krótsze kolejki do lekarzy, szybszą drogę dochodzenia roszczeń za błędy lekarskie, uporządkowanie kwestii sprzedaży leków przez Internet , rozdzielenie kompetencji w zakresie rejestracji i refundacji leków, zwiększenie liczby lekarzy w szpitalach i przychodniach oraz zrównanie cen leków refundowanych w aptekach.
Posłowie przystąpili do pierwszego czytania 8 projektów ustaw zdrowotnych.

Rezultatem uchwalenia ustawy o działalności leczniczej, ma być wprowadznie możliwości fakultatywnego przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe. Jeśli szpital na koniec roku przyniesie straty, to samorząd będzie mógł je pokryć (ma na to 3 miesiące). Jeśli się na to nie zdecyduje, szpital będzie musiał zostać przekształcony w spółkę kapitałową.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki nowym rozwiązaniom pacjenci będą mogli umawiać się na wizyty on-line i będą powiadamiani drogą elektroniczną o terminie wizyty. Wystawianie będą e-recepty, e-skierowania czy e-zlecenia, dzięki którym pacjent nie będzie musiał nosić ze sobą tych dokumentów w formie papierowej. Pracownik apteki będzie miał wgląd do elektronicznej recepty, a lekarz specjalista do skierowania.

Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakładają, że szpitale będą przesyłać pomiędzy sobą i NFZ numery PESEL wraz z innymi danymi pacjentów. Ma to być źródłem informacji o tym czy pacjent nie oczekuje w 3-4 kolejkach do zabiegów w różnych szpitalach. Wyeliminuje to też sytuacje, kiedy pacjent już po wykonanym zabiegu, dalej widnieje na liście oczekujących, a przez to wydłuża kolejkę. Ustawa ma zagwarantować, że dotacja celowa ministra zdrowia będzie przekazywana wyłącznie na świadczenia dla osób nieubezpieczonych (kobiet w ciąży, dzieci do 18-go roku życia, skazanych, uzależnionych od narkotyków). Teraz z dotacji pokrywane są również koszty administracyjne NFZ.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent będzie mógł dochodzić roszczeń z tytułu popełnionych błędów medycznych na drodze administracyjnej, przed komisją wojewódzką, czyli poza drogą sądową. Maksymalny termin uzyskania odszkodowania to 6 miesięcy. Przestrzeganiem nowego prawa zajmie się Rzecznik Praw Pacjentów.

Zmiana Prawa farmaceutycznego ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów poprzez jasne przepisy dotyczące prowadzenia sprzedaży leków na receptę przez Internet. Wprowadzona zostanie definicja sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, a sprzedający leki na receptę za pośrednictwem Internetu będą musieli traktować taką sprzedaż jako sprzedaż wysyłkową. Obecnie taka sprzedaż nie jest uregulowana.

Projekt ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych ujednolica przepisy dotyczące Urzędu. Rozdzielone zostaną kompetencje rejestracji leków i ich refundacji. Za rejestracje odpowiedzialny będzie Urząd, a za refundację Ministerstwo Zdrowia. Ponadto, Urząd stanie się centralnym organem władzy rządowej. Teraz jest państwową jednostką budżetową. Z kolei ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, ma wprowadzić system sztywnych marż detalicznych i hurtowych. Spowoduje to, że ceny leków refundowanych będą na jednakowym poziomie we wszystkich aptekach.

Jeśli zostanie uchwalona nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, staż odbywany na 7. roku zostanie zastąpiony zajęciami praktycznymi na 6. roku studiów. Studenci będą zdobywać taką samą wiedzę jak obecnie. Spowoduje to wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe, co oznacza więcej lekarzy w szpitalach i przychodniach. Zlikwidowany zostanie również LEP (Lekarski Egzamin Państwowy) i LDEP (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy).

Parlament pracuje już nad trzema projektami ustaw zdrowotnych. Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej uporządkuje zasady i standardy kształcenia pielęgniarek i położnych, a w konsekwencji przyczyni się do zachęcenia młodych osób do wybrania tej ścieżki kariery zawodowej. Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych ma na celu uporządkowanie przepisów dotyczących samorządu pielęgniarek i położnych. Uregulowane zostaną także kwestie dotyczące odpowiedzialności zawodowej. Natomiast nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wprowadza możliwość zawierania długoletnich umów na świadczenie usług ratownictwa medycznego. Umożliwi to lepsze dysponowanie środkami każdego oddziału ratowniczego, a także zwiększy szanse na uzyskanie dofinansowania na projekty, np. zakup sprzętu ze środków unijnych, które wymagają zapewnienia wieloletniego finansowania.

W ramach pakietu zdrowotnego rząd przygotowuje jeszcze nowelizację ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych (założenia do projektu Rada Ministrów przyjęła 12 października br.) oraz projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Ministerstwo zdrowia pracuje ponadto nad założeniami do projektu ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ubezpieczenia mają zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych. Dzięki dodatkowym ubezpieczeniom skróci się czas oczekiwania w kolejkach przez pacjentów. Przewiduje się, że dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne powinny zacząć obowiązywać w 2011 r.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy