Strona głównaZdrowieSamotność uszkadza serce

Samotność uszkadza serce

Samotność staje się współczesną plagą. Obecny styl życia, duża niezależność i mobilność sprawia, że coraz mniej rodzin wielopokoleniowych mieszka wspólnie i coraz więcej ludzi starszych żyje w pojedynkę. Oczywiście samotne mieszkanie nie musi oznaczać izolacji, ale jeśli mamy do czynienia z chorobą, niepełnosprawnością, czy po prostu bardzo sędziwym wiekiem, zwykle wiąże się z samotnością właśnie. Tymczasem jest ona bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia, w tym dla kondycji serca.
Samotność uszkadza serce [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com]
Wielu starszych i schorowanych ludzi ma bardzo ograniczone kontakty rodzinno-towarzyskie. Nawet jeśli zapewniona im została opieka pielęgniarska, nie mogą liczyć na regularne rozmowy, przykładowo, obliczono, że średni czas trwania codziennej rozmowy pracownika domu opieki z pensjonariuszem to zaledwie kilka minut. Poczucie osamotnienia zaś skutkuje nie tylko problemami psychicznymi, ale i różnymi fizycznymi dolegliwościami, w tym .

Przyczyną negatywnego wpływu izolacji na serce może być to, że samotność często skutkuje wyższym , ponieważ brakuje w otoczeniu ludzi, którzy pomogliby regulować emocje. Z kolei przedłużający się, silny stres daje fizyczne efekty, wszystko dlatego, że powoduje podwyższony poziom kortyzol, a ten niski, ale stały poziom , który z czasem uszkadza naczynia krwionośne i serce.

Niedawno opisywano trwające 75 lat harvardzkie badanie, którego wyniki pokazały, że najważniejszym czynnikiem poczucia szczęścia są dobre . Także wieloletnie badania uczonych z Uniwersytetu Harvarda (Harvard Study of Adult Development, www.adultdevelopmentstudy.org) dowiodły znaczącego wpływu zwiazków międzyludzkich na zdrowie fizyczne. Jak oceniają autorzy, dobre relacje społeczne u osób w wieku 50 lat są się lepszym predyktorem zdrowia fizycznego po osiągnięciu 80 lat niż poziom po skończeniu pięćdziesiątki.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy