Strona głównaZdrowieSamotność uszkadza serce

Samotność uszkadza serce

Samotność staje się współczesną plagą. Obecny styl życia, duża niezależność i mobilność sprawia, że coraz mniej rodzin wielopokoleniowych mieszka wspólnie i coraz więcej ludzi starszych żyje w pojedynkę. Oczywiście samotne mieszkanie nie musi oznaczać izolacji, ale jeśli mamy do czynienia z chorobą, niepełnosprawnością, czy po prostu bardzo sędziwym wiekiem, zwykle wiąże się z samotnością właśnie. Tymczasem jest ona bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia, w tym dla kondycji serca.
Samotność uszkadza serce [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com]
Wielu starszych i schorowanych ludzi ma bardzo ograniczone kontakty rodzinno-towarzyskie. Nawet jeśli zapewniona im została opieka pielęgniarska, nie mogą liczyć na regularne rozmowy, przykładowo, obliczono, że średni czas trwania codziennej rozmowy pracownika domu opieki z pensjonariuszem to zaledwie kilka minut. Poczucie osamotnienia zaś skutkuje nie tylko problemami psychicznymi, ale i różnymi fizycznymi dolegliwościami, w tym .

Przyczyną negatywnego wpływu izolacji na serce może być to, że samotność często skutkuje wyższym , ponieważ brakuje w otoczeniu ludzi, którzy pomogliby regulować emocje. Z kolei przedłużający się, silny stres daje fizyczne efekty, wszystko dlatego, że powoduje podwyższony poziom kortyzol, a ten niski, ale stały poziom , który z czasem uszkadza naczynia krwionośne i serce.

Niedawno opisywano trwające 75 lat harvardzkie badanie, którego wyniki pokazały, że najważniejszym czynnikiem poczucia szczęścia są dobre . Także wieloletnie badania uczonych z Uniwersytetu Harvarda (Harvard Study of Adult Development, www.adultdevelopmentstudy.org) dowiodły znaczącego wpływu zwiazków międzyludzkich na zdrowie fizyczne. Jak oceniają autorzy, dobre relacje społeczne u osób w wieku 50 lat są się lepszym predyktorem zdrowia fizycznego po osiągnięciu 80 lat niż poziom po skończeniu pięćdziesiątki.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy