Strona głównaZdrowieSamotność prowadzi do nasilenia chorób serca

Samotność prowadzi do nasilenia chorób serca

Nasz stan emocjonalny nie pozostaje bez wpływu na ciało. Samotność sprzyja nasileniu problemów z układem krążenia i sercem.
Samotność prowadzi do nasilenia chorób serca [Fot. didesign - Fotolia.com] jest niedobra dla serca i stanowi silny predyktor przedwczesnej śmierci, wynika z duńskich analiz.
W badaniach lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze wzięło udział niemal 13,5 tys. ludzi z różnymi problemami z sercem. Przenalizowano wypełnione przez pacjentów kwestionariusze, które dotyczyły ich zdrowia fizycznego i psychicznego, stylu życia, nawyków palenia i związków przyjaźni.

Samotność jest obecnie prawdziwą „plagą" - zmiany w stylu życia sprawiły, że coraz więcej ludzi żyje w pojedynkę, a więzi międzyludzkie nie są tak silne. Okazuje się zaś, że izolacja jest w przypadku pacjentów z chorobami serca silnym wskaźnikiem , problemów ze zdrowiem psychicznym i ogólnie niższej jakości życia.

Odkryto, że samotne życie samo w sobie jest czynnikiem tych wszystkich wymienionych wyżej zagrożeń, bez względu na obecność innych okoliczności, takich jak wiek pacjentów, poziom , inne choroby, poziom , palenie i ilość spożywanego .

Ci, którzy deklarowali poczucie osamotnienia, mieli trzykrotnie wyższe ryzyko objawów depresji i niepokoju. Według autorów, ludzie ci byli też znacznie bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca, bo rzadziej o siebie dobrze dbali - nie mieli wspracia ze strony innych i nikt nie przypominał im o konieczności zażywania leków czy wizytach kontrolnych u lekarza.

To kolejne testy, które wskazują na związek samotności i chorób psychicznych oraz fizycznych. Niedawne głośne badania dowiodły, że poczucie izolacji jest dla zdrowia tak szkodliwe, jak palenie 15 papierosów dziennie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy