Strona głównaZdrowieSamotność prowadzi do... nadciśnienia

Samotność prowadzi do... nadciśnienia

Według nowego badania, samotność może mieć negatywny wpływ na ciśnienie tętnicze u starszych osób
W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Chicago, ustalono bezpośredni związek pomiędzy poczuciem osamotnienia i wysokim ciśnieniem krwi. Związek ten jest niezależny od standardowych czynników, które mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, w tym wskaźnika masy ciała, palenia tytoniu, picia alkoholu, innych używek i takich różnic, jak rasa i wysokość dochodów.

Naukowcy wzięli pod uwagę również taką możliwość, że depresja i stres mogą być odpowiedzialne za wzrost ciśnienia, ale uznali, że okoliczności te nie są w stanie w pełni wyjaśnić zwiększenia ciśnienia krwi u ludzi samotnych w wieku powyżej pięćdziesięciu lat.

W artykule "Loneliness Predicts Increased Blood Pressure" Louise Hawkley pisze, że samotność „działała" jako osobny czynnik ryzyka choroby, jak nowe uwarunkowanie samo w sobie. Ustalenia badacza opublikowano w nowym numerze czasopisma Psychology and Aging.

W ciągu trwającego pięć lat badania, w którym uczestniczyło 229 osób w wieku 50 - 68 lat, Hawkley znalazł jasną zależność między uczuciem samotności i zwiększeniem ciśnienia krwi.

- Samotność jest charakteryzowana jako motywacyjny impuls do kontaktowania się z innymi, ale również jako obawa przed negatywną oceną, odrzuceniem i rozczarowaniem. Stawiam hipotezę, że zagrożenie dla własnego poczucia bezpieczeństwa stanowi toksyczny komponent samotności, i że nadmierna czujność wobec społeczności może przyczynić się do zmian w fizjologicznym funkcjonowaniu, w tym do podwyższonego ciśnienie krwi - mówi Hawkley.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy