Strona głównaZdrowieRzuć palenie. Zwiększysz u siebie poczucie szczęścia

Rzuć palenie. Zwiększysz u siebie poczucie szczęścia

Oto silna zachęta do rzucenia palenia: osoby, które skutecznie zrezygnowały z nałogu, są bardziej zadowolone ze swojego życia i czują się zdrowsze, niż osoby, które ciągle palą papierosy. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin w USA sprawdzili, czy rzucenie palenia może poprawić samopoczucie psychiczne i okazało się, że tak - rezygnacja z papierosów zwiększyła dobrostan.
Rzuć palenie. Zwiększysz u siebie poczucie szczęścia [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Bez wątpienia porzucenie nawyku poprawia zdrowie i ratuje życie. Mniej jasne natomiast było to, jak rezygnacja z palenia wpływa na jakość życia byłych palaczy.

Palacze mają silne przekonanie, że zaprzestanie palenia obniży ich jakość życia. Pozytywne doświadczenia z tym związane zaś, np. poprawa samopoczucia, mogą więc być wykorzystane do motywowania ludzi do walki z uzależnieniem.

Oceniono ogólną jakość życia, jakość związaną ze zdrowiem, poziom pozytywnych i negatywnych emocji, a także satysfakcję z małżeństwa lub innego związku wśród ponad 1500 palaczy, którzy chcieli pozbyć się uzależnienia od nikotyny. Wszystko to określono zarówno po roku, jak i po trzech latach od zaprzestania .

Jeśli chodzi o jakość życia, pod uwagę wzięto: stan zdrowia, , życiową filozofię, status majątkowy, rodzaj pracy, czas poświęcany na rekreację, uczenie się nowych rzeczy, stopień kreatywności, relacje miłosne, , relacje z dziećmi i krewnymi, jakość kontaktów z sąsiadami oraz społecznością.

Jak się okazało, palacze, którzy skutecznie porzucili nałóg, nie doświadczyli niższej jakości życia. Było wręcz odwrotnie. W porównaniu z osobami, które nadal paliły, ex-palacze uzyskiwali wyższe wyniki w miarach ogólnej jakości życia, jakości związanej ze zdrowiem i poziomie pozytywnych emocji, zarówno po roku, jak i po trzech latach od rozstania z uzależnieniem. Czuli również, że doświadczają mniej bodźców stresujących.

- Rzucenie palenia korzystnie wpływa na samopoczucie (...) Nasze odkrycia sugerują, że w dłuższej perspektywie ludzie będą szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swojego życia, jeśli przestaną palić, niż gdyby tego nie zrobili - mówią autorzy badania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy