Strona głównaZdrowieRusza Europejski Tydzień Szczepień

Rusza Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia są jednym z bardziej efektywnych działań profilaktycznych, jakim dysponujemy współcześnie w walce z chorobami zakaźnymi. Dzięki szczepieniom udało się prawie całkowicie wyeliminować takie choroby jak ospa prawdziwa, błonica czy polio, jak i zmniejszyć zachorowalność oraz zredukować liczbę powikłań i zgonów z powodu tych schorzeń. Celem rozpoczynającego się 22 kwietnia Europejskiego Tygodnia Szczepień jest podkreślanie znaczenia szczepień, aby zapewnić ochronę przed chorobami, którym można zapobiegać dzięki tej metodzie profilaktyki.
Rusza Europejski Tydzień Szczepień [© JPC-PROD - Fotolia.com] Europejski Tydzień Szczepień obchodzony w tym roku w dniach 22-27 kwietnia to inicjatywa kierowana oraz koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), realizowana przez państwa na krajowym i lokalnym poziomie oraz inne pokrewne sektory i partnerów.

Szczepienia ratują życie

Szczepienia są jednym z podstawowych czynników kształtujących stan zdrowia publicznego na całym świecie. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, a zwłaszcza dzieci. Dlaczego? Każdego roku szczepienia ratują życie około 3 milionom ludzi, chronią także około 750 tysięcy dzieci przed kalectwem.1 Kwestie związane z immunizacją zyskały poparcie takich organizacji międzynarodowych jak WHO oraz ONZ, które wyraźnie podkreślają skuteczność i bezpieczeństwo szczepień ochronnych oraz korzyści dla zdrowia społecznego na każdym kontynencie.

Dzięki szczepieniom eliminujemy choroby


znacząco zmniejszyły liczbę zachorowań na choroby zakaźne. Dzięki ich zastosowaniu udało się praktycznie wyeliminować takie choroby jak ospa prawdziwa, błonica czy polio. Do czasu wprowadzenia masowych szczepień błonica była przyczyną częstych, śmiertelnych epidemii. W latach pięćdziesiątych XX wieku rejestrowano około 40.000 zachorowań i 3.000 zgonów rocznie. W Polsce w 1960 roku wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie. W konsekwencji, w ciągu zaledwie 20 lat błonica została praktycznie wyeliminowana. Podobnie w przypadku polio, szczepienia doprowadziły do radykalnego spadku liczby zachorowań, szczególnie w Europie. Począwszy od 1963 roku rejestrowano kilkanaście zachorowań na polio rocznie, a od końca lat 70-tych występowały one sporadycznie. Warto przywołać także przykład krztuśca. W ostatnim dziesięcioleciu w wielu krajach, w tym w Polsce, zaobserwowano ponowny wzrost zachorowań na krztusiec, który może wiązać się z wygasaniem odporności w wyniku upływu lat od podania ostatniej dawki szczepionki. Przed wprowadzeniem masowych szczepień w 1960 roku corocznie występowało kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Wprowadzenie masowych szczepień przeciwko krztuścowi doprowadziło do zmniejszenia liczby zachorowań prawie 100-krotnie. Jednak od połowy lat 90-tych, w krajach stosujących masowe szczepienia u dzieci, obserwuje się wzrost zachorowań na tę chorobę, szczególnie u starszych dzieci oraz dorosłych. Dzieje się tak ponieważ wygasa po upływie kilkunastu lat od ostatniej dawki szczepionki.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy