Strona głównaZdrowieRozwód na trwałe pogarsza stan zdrowia

Rozwód na trwałe pogarsza stan zdrowia

Osoby owdowiałe lub rozwiedzione znacznie częściej cierpią z powodu różnorodnych chorób niż ci, którzy pozostają w trwałym związku - informują naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
W badaniach, które rozpoczęły się w 1992 roku, wzięło udział niemal 9 tysięcy Amerykanów w średnim wieku. Testy wykonane przez uczonych dowiodły, że aż 20 procent więcej rozwiedzionych i owdowiałych doznaje przewlekłych schorzeń w porównaniu do pozostałych uczestników badań. Odkryto również, że osoby powtórnie wstępujące w związek małżeński mają się lepiej, niż ludzie, którzy nigdy nie stanęli na ślubnym kobiercu. Najzdrowsi okazują się jednak ci, którzy pozostają w długoletnich związkach.

Badane osoby, będące w wieloletnich związkach, miały o 20 procent mniej chronicznych dolegliwości, jak choroby układu krążenia, nowotwory, czy cukrzyca, a także o 23 proc. mniej problemów z mobilnością. Rzadziej też doświadczali depresji. Powtórne małżeństwo okazało się mieć efekty łagodzące wspomniane kłopoty zdrowotne, choć nie likwidowało w zupełności uszczerbków spowodowanych stratą poprzedniego partnera.

- Utrata współmałżonka, czy to w wyniku rozwodu, czy też śmierci, jest bardzo stresującą sytuacją, której długotrwałość ma negatywny wpływ na stan zdrowia - tłumaczy odkrycia profesor Linda J. Waite z Uniwersytetu w Chicago. - Pomyślmy o zdrowiu jako pieniądzach w banku, małżeństwie jako sposobie ich oszczędzania, o rozwodzie zaś jako okresie wysokich wydatków - dodaje prof. Waite.

Metafora ta doskonale obrazuje, dlaczego rozwodnicy i owdowiali częściej doznają problemów ze zdrowiem.

Wyniki badań zostaną opublikowane we wrześniowym wydaniu magazynu "Journal of Health and Social Behavior".

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy