Strona głównaZdrowieRóżnica w ciśnieniu krwi wpływa na mózg

Różnica w ciśnieniu krwi wpływa na mózg

Duża różnica w wielkościach ciśnienia skurczowego (górnego) i rozkurczowego (dolnego) krwi może mieć istotny wpływ na pogorszenie się podstawowych funkcji mózgu u osób po 80 roku życia - informuje Forbes.
Wcześniejsze badania pokazały, że podwyższone ciśnienie ma związek z kognitywnymi funkcjami mózgu u osób między 18 a 83 rokiem życia. Naukowcy zasugerowali wtedy, że zmniejszenie ciśnienia skurczowego o 20 mmHg lub ciśnienia rozkurczowego o 10 mmHg może dobrze wpłynąć na funkcje naszego mózgu.

Badacze z Public Kiwa Clinic w Kumano zmierzyli ciśnienie krwi i kognitywne funkcje u 101 ludzi przyjmujących różnorodne leki na nadciśnienie, cukrzycę, osteoporozę i przewlekły nieżyt żołądka. Na tej podstawie wykazano znacznie korzystniejsze działanie na mózg leków, które obniżając ciśnienie, jednocześnie zachowywały stabilną różnicę między wielkoscią skurczową i rozkurczową.

Jak mówi Dr. Kenichi Sakakura, istotne jest uświadomienie lekarzy o znaczących korzyściach płynących z powyższego odkrycia.

"Nowe badania potwierdzają tylko poprzednie, że zróżnicowane ciśnienie krwi ma poważny wpływ na kognitywne funkcje mózgu u najstarszych osób. Jednak jest w tej chwili zbyt mało danych, które mogłyby w pełni wesprzeć ową teorię, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań na ten temat."- podkreśla Dr. Sakakura.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy