Strona głównaZdrowieRównowaga hormonalna pozwala zachować młodość

Równowaga hormonalna pozwala zachować młodość

Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Równowaga hormonalna pozwala zachować młodość Według najnowszych teorii następujące hormony mogą być kluczem do zdrowego starzenia się:

DHEA (dehydroepiandrosteron)

Jest produkowany przez nadnercza. To najbardziej rozpowszechniony hormon w organizmie.

Jego odmładzające efekty obejmują: ochronę przed , , chorobami serca, i jajników oraz (im wyższy poziom DHEA w organizmie, tym większa gęstość kości).

Melatonina

Jest wytwarzana przez szyszynkę, gruczoł znajdujący się w mózgu.

Jego efekty anti-aging są związane z tym, że zapewnia odpowiedni sen. Dostateczny odpoczynek umożliwia produkcję głównego hormonu przeciw starzeniu się - HGH (naturalny hormon wzrostu, zwany również somatotropiną - STH).

Co więcej, prawdopodobnie działa przeciwnowotworowo. Badania wykazały, że kobiety z rakiem piersi mają niski poziom tego hormonu.

Melatonina jest również silnym przeciwutleniaczem i pomaga też złagodzić objawy .

Testy przeprowadzone przez włoskich uczonych na myszach wykazały, że suplementacja melatoniną przedłużyła przeciętny okres życia gryzoni o 25%.

Hormony tarczycy

Bierze udział w wielu procesach w organizmie.

Gdy ilość tego hormonu jest niewystarczająca, może doświadczać następujących objawów: zimne dłonie i stopy, niezdolność do utraty wagi, zaburzenia pamięci, słaba koncentracja, cienkie, łamliwe włosy, sucha skóra, łamliwe paznokcie i brak zainteresowania seksem.

HGH

Somatotropina (STH), nazywana potocznie hormonem wzrostu (HGH - Human Growth Hormone), produkowana jest przez przysadkę mózgową. Eksperci wskazują na somatotropinę jako główny hormon młodości.

Przeciwstarzeniowy wpływ tego HGH obejmuje: zmniejszenie tkanki tłuszczowej, zwiększenie masy mięśniowej, zwiększenie gęstości kości, wzrost energii, lepszą sprawność seksualną, dobry wskaźnik sercowy, poprawę sposobu oddychania, poprawę nerkowego przepływu krwi i większą grubość skóry.

Inne hormony


Hormony płciowe: progesteron, estrogen i także mają rolę do odegrania w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu - również w dojrzałym życiu.

Niedostateczna ilość progesteronu może prowadzić do: niepokoju, zaburzeń snu, nerwowości, pobudzenia, retencji wody i nabrzmienia piersi.

Deficyt estrogenów natomiast może spowodować: wypadanie włosów na szczycie głowy, pionowe zmarszczki nad ustami, intensyfikację owłosienia twarzy, suchość oczu, , objawy depresji i zmęczenie.

Niedobór testosteronu może prowadzić do: intensywniejszego pomarszczenia skóry twarzy, utraty napięcia mięśni, rozwoju tkanki tłuszczowej wokół brzucha, przewlekłego zmęczenia, obniżenia libido, zaburzenia erekcji i niezdolność do osiągnięcia orgazmu (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet).

Odżywianie się a poziom hormonów

Niektórzy naukowcy uważają, że poziom hormonów można znormalizować odpowiednio się odżywiając. Dobra dieta nie tylko spowolni proces starzenia się, ale również zwiększy szanse na zachowanie ładnej sylwetki w dojrzałym życiu.

Szczególnie polecane są warzywa i owoce, wspomagają konwersję T4 (tyroksyny) w T3 trijodotyroninę), która jest bardziej aktywnym hormonem tarczycy. Nie należy zapominać o białku, które zwiększa poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1-1) oraz hormonów nadnerczy (m. in. dehydroepiandrosteronu, DHEA) przeciwdziałając niepożądanym skutkom kortyzolu. Ponadto redukuje zbyt wysoki poziom insuliny, a także pomaga w konwersji T4 w postać T3. Tłuszcze (w tym tłuszcze nasycone, ale nie podgrzewane czy przepalone) wzmacniają działanie wszystkich hormonów płciowych oraz HGH. Spożywane w nadmiernej ilości jednak zmniejszają poziom HGH oraz hormonów tarczycy.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:29:28, 26-09-2012 inqa

    niby niewiele tych hormonów, ale jak przyjrzeć się wszystkim zależnościom i korelacjom robi się tego bardzo bardzo dużo. Ja osobiście staram się przede wszystkim zdrowo odżywiać: białka - warzywa i trochę tłuszczy, dodatkowo pakuję w siebie spore ilości omega 3, bo skłaniając się ku tezom współczesnych naukowców sądzę, że coś jest na rzeczy i większość naszych problemów wynika z niedoborów tych kwasów. Jeśli ktoś byłby zainteresowany moimi indywidualnymi eksperymentami i holistycznym podejściem do kwestii zdrowia zapraszam na mojego bloga menopauza.info.pl.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy