Strona głównaZdrowieRośnie różnica długości życia między kobietami i mężczyznami

Rośnie różnica długości życia między kobietami i mężczyznami

Od ponad wieku wiemy, że kobiety przeżywają mężczyzn. Nowe badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych różnica ta pogłębia się od ponad dziesięciu lat, co może być spowodowane między innymi pandemią Covid-19 i problemami z zażywaniem opioidów.
Rośnie różnica długości życia między kobietami i mężczyznami [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Odkryto, że różnica między długością życia mężczyzn i kobiet w USA wzrosła do 5,8 lat w 2021 roku, z 4,8 lat w 2010 roku, kiedy to różnica była najmniejsza w najnowszej historii.

Pandemia, która wywołała nieproporcjonalnie duże straty wśród mężczyzn, w największym stopniu przyczyniła się do pogłębienia się wspomnianej różnicy w latach 2019-2021, potem zaś miały miejsce niezamierzone urazy i zatrucia (głównie przedawkowanie narkotyków), wypadki i .

Oczekiwana długość życia w USA spadła w 2021 roku do 76,1 lat, z 78,8 lat w 2019 roku i 77 lat w 2020 roku.

Skrócenie życia Amerykanów częściowo przypisuje się tak zwanej „śmierci z rozpaczy". Termin ten odnosi się do wzrostu liczby zgonów z takich powodów, jak: samobójstwa, zaburzenia związane z używaniem narkotyków i choroba wątroby, które często mają związek z problemami ekonomicznymi, i .

- Jakkolwiek wskaźniki zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków i zabójstw wzrosły zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, jeśli chodzi o mężczyzn jednak zgony z tych przyczyn są znacznie częstsze - stwierdza Brandon Yan z Harvard Chan School.

Działania na rzecz odwrócenia szkodliwego trendu

Eksperci zidentyfikowali przyczyny zgonów, które najsilniej skracały oczekiwaną długość życia.

Przed pandemią głównymi przyczynami różnic w średnim wieku śmierci kobiet i mężczyzn były niezamierzone urazy, cukrzyca, samobójstwa, bycie ofiarą zabójstwa i choroby serca. Jednak w okresie pandemii ryzyko śmierci z powodu wirusa było wyższe wśród mężczyzn. Prawdopodobnie wpłynęło na to wiele czynników, w tym różnice w zachowaniach zdrowotnych, a także czynniki społeczne, takie jak ryzyko narażenia w pracy, niechęć do korzystania z opieki medycznej, pobyt w więzieniu i niestabilność mieszkaniowa. Udział miały tu też: przewlekłe zaburzenia metaboliczne, choroby psychiczne i przemoc z użyciem broni.

Według Yana oznacza to, że być może warto opracować bardziej specjalistyczną opiekę dla mężczyzn, np. w zakresie zdrowia psychicznego. - Przyszłe badania powinny pomóc opracować interwencje w zakresie zdrowia publicznego, które powstrzymają trend skracania średniej długości życia - mówi Brandon Yan.

- Musimy uważnie monitorować te trendy w miarę ustępowania pandemii. Musimy także poczynić znaczne inwestycje w profilaktykę i opiekę, aby sprawić, żeby te rosnące dysproporcje nie utrwaliły się - mówi prof. Howard Koh, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy