Strona głównaZdrowieRegularne ćwiczenia wpływają na metabolizm

Regularne ćwiczenia wpływają na metabolizm

Regularna aktywność fizyczna ma jeszcze silniejszy wpływ na metabolizm niż dotychczas sądzono.
Regularne ćwiczenia wpływają na metabolizm [fot. Christian Northe z Pixabay]
W nowym badaniu analizowano metaboliczne efekty ćwiczeń, biorąc pod uwagę różnice między uczestnikami, w tym: ich dietę, poziom , jakość i długość snu, środowisko pracy.

„Okazało się, że adaptacja metaboliczna do ćwiczeń jest znacznie silniejsza niż wcześniej podawano", wskazuje dr John F. O'Sullivan z University of Sydney. „Wyniki zwiększają naszą wiedzę na temat licznych korzyści z ćwiczeń dla metabolizmu i ujawniają prawdziwą skalę tych efektów. To pokazuje, że ćwiczenia są kluczowym elementem działań zapobiegających ," dodaje O'Sullivan.

Jedną z głównych zalet ćwiczeń jest lepszy , który sprawia, że organizm zamienia jedzenie w energię i wspomaga pozbywanie się odpadów. Substancje wytwarzane podczas metabolizmu nazywane są metabolitami, one zaś są półproduktami mechanizmów metabolicznych w organizmie i mogą wskazywać, jak zmienia się zdrowie metaboliczne w odpowiedzi na ćwiczenia.
Badacze przeanalizowali około 200 metabolitów we krwi 52 żołnierzy przed i po 80-dniowym programie ćwiczeń aerobowych i siłowych, a następnie powiązano te dane ze zmianami w zakresie sprawności.

W porównaniu z poprzednimi badaniami, odkryto bardzo istotne zmiany w poziomie wielu metabolitów. Wyćwiczone, energooszczędne mięśnie zużywały znacznie więcej ‘paliwa; - na przykład tłuszczu - niż kiedykolwiek wcześniej. Okazało się, że zmiany dotyczyły flory jelitowej, czynników związanych z krzepnięciem krwi, produktów rozpadu białka oraz czynników mających wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Uczestnicy, którzy nie doświadczyli tych metabolicznych korzyści z ćwiczeń, odznaczali się wyższym poziomem metabolitu zwanego DMGV. Na ilość DMGV mają wpływ genetyka i dieta - poziom tego metabolitu rośnie wraz z dawką np. słodkich napojów w diecie, a spada wraz z ilością warzyw i błonnika. Pomiar DMGV może określić, kto potrzebuje strategii innych niż ćwiczenia fizyczne, aby zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe, mówi dr O'Sullivan.

Ogólnie rzecz ujmując, ćwiczenia przyspieszajace metabolizm oznaczają poprawę w zakresie: ciśnienia krwi, tętna, kondycji, poziomu i masy ciała. „Nasze odkrycia umacniają główną rolę ćwiczeń w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym", wnioskuje dr O'Sullivan.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Cardiovascular Research.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy