Strona głównaZdrowieRegularne ćwiczenia osłabiają krwotok śródmózgowy

Regularne ćwiczenia osłabiają krwotok śródmózgowy

Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą zmniejszyć krwawienie u osób z krwotokiem śródmózgowym, mówią medycy z Uniwersytetu w Göteborgu.
Regularne ćwiczenia osłabiają krwotok śródmózgowy [fot. David Mark from Pixabay]
Kiedy przejrzano dane niemal 700 osób leczonych z powodu krwotoku śródmózgowego w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Göteborgu, odkryto, że osoby deklarujące regularną aktywność fizyczną, miały mniejsze krwotoki niż ludzie nieaktywni.

Aktywność fizyczna została określona jako angażowanie się przez co najmniej cztery godziny tygodniowo w co najmniej jeden rodzaj wysiłku typu: , jazda na rowerze, , praca w ogrodzie lub .

O 50 proc. mniejsza objętość krwawienia

- Odkryliśmy, że u osób, które regularnie ćwiczą, objętość krwawienia była średnio o 50 procent mniejsza po przybyciu do szpitala. Podobny związek zaobserwowano wcześniej w testach na zwierzętach - mówi Adam Viktorisson, współautor badań.

Każdy, kto trafia do szpitala z podejrzeniem krwotoku śródmózgowego, poddawany jest tomografii komputerowej (TK) mózgu. W zależności od nasilenia krwotoku niezbędna może być neurochirurgia. Jednak w większości przypadków metody niechirurgiczne i leki są skuteczne w osłabieniu objawów i przyspieszenia powrotu do zdrowia.

Krwotok śródmózgowy jest najniebezpieczniejszą formą i może zagrażać życiu. Ryzyko poważnych konsekwencji krwotoku nasila się wraz z rozległością krwawienia.

- W przypadku poważnych krwotoków śródmózgowych istnieje ryzyko zwiększonego ciśnienia w czaszce, co może nawet prowadzić do śmierci - mówi prof. Thomas Skoglund, neurochirurg ze Szpitala Uniwersyteckiego w Goeteborgu.

Ochrona przed różnymi formami krwotoku śródmózgowego

Ustalenia były niezależne od lokalizacji krwotoku. Osoby aktywne fizycznie wykazywały zmniejszone krwawienie zarówno w głębokich obszarach mózgu, które często są związane z nadciśnieniem, jak i w obszarach powierzchniowych, które są efektem chorób związanych z wiekiem, takich jak .

Mamy nadzieję, że nasze odkrycia przyczynią się do głębszego zrozumienia krwotoków śródmózgowych i pomogą w opracowaniu skuteczniejszych środków zapobiegawczych, piszą autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy