Strona głównaZdrowieRegularna drzemka to większa objętość mózgu, pomimo starzenia się

Regularna drzemka to większa objętość mózgu, pomimo starzenia się

Drzemka w ciągu dnia może pomóc zachować zdrowie mózgu, spowalniając tempo, w jakim organ ten kurczy się wraz z wiekiem.
Regularna drzemka to większa objętość mózgu, pomimo starzenia się [fot. Wokandapix from Pixabay]
Kiedy przejrzano dane osób w wieku 40 - 69 lat, odkryto związek między regularnym drzemaniem i większą całkowitą objętością mózgu - wskaźnikiem dobrego zdrowia tego organu oznaczającym niższe ryzyko i innych chorób.

- Nasze odkrycia sugerują, że u niektórych osób krótkie w ciągu dnia mogą być czynnikiem, który pomaga w zachowaniu zdrowia mózgu w miarę starzenia się - mówi dr Victoria Garfield z Uniwersytet Republiki Urugwaju.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że drzemka daje korzyści poznawcze, a osoby, które spały krótko w ciągu dnia, osiągały lepsze wyniki w w ciągu następnych godzin niż ludzie, którzy nie drzemali.

Przyjrzano się 97 fragmentom DNA, aby określić prawdopodobieństwo nawykowego drzemania u ludzi. Porównano miary zdrowia mózgu i funkcji poznawczych osób, które są genetycznie „zaprogramowane" do drzemki, z rówieśnikami bez wariantów genetycznych skłaniających do drzemek. Jak się okazało, osoby podatne na drzemki miał większą całkowitą objętość mózgu.

Oszacowano, że średnia różnica w objętości mózgu między ludźmi skłonnymi do regularnego drzemania a pozostałymi odpowiadała 2,6 do 6,5 latom starzenia się.

Równocześnie ludzie regularnie drzemiący nie wyróżniali się objętością hipokampa, czasem reakcji, czy przetwarzaniem wizualnym.

- Mam nadzieję, że badania takie jak to, czyli pokazujące korzyści zdrowotne wynikające z krótkich drzemek, zmniejszą piętno, które wciąż istnieje w związku z drzemkami w ciągu dnia - mówi dr Garfield.

Chociaż nie określono czasu trwania drzemek, które miały związek z lepszymi funkcjami poznawczymi, wcześniejsze testy sugerują, że sypianie 30 minut lub krócej w ciągu dnia zapewnia najlepsze krótkoterminowe korzyści poznawcze, a drzemka o wcześniejszej porze dnia rzadziej zaburza nocny sen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy