Strona głównaZdrowieRany goją się szybciej, gdy ma się towarzystwo

Rany goją się szybciej, gdy ma się towarzystwo

Badania z wykorzystaniem chomików wskazują, że bez towarzystwa rany zwierząt goją się wolniej.
Rany goją się szybciej, gdy ma się towarzystwo [fot. Stefano Ferrario from Pixabay]
Przyjrzano się wpływowi kontaktu społecznego na gojenie się ran u chomików narażonych na wysoki . Jak się okazało, rany skóry goiły się prawie dwa razy szybciej u gryzoni będących w parze z rodzeństwem. Zwierzęta te wytwarzały też mniej hormonu stresu, kortyzolu, niż odizolowane chomiki.

- Stres opóźnia gojenie się ran u ludzi i innych zwierząt, zaś kontakt społeczny pomaga przeciwdziałać takiemu zaburzeniu - mówi Courtney DeVries z Ohio State University. - Naszym celem było poznanie mechanizmów fizjologicznych, dzięki którym wsparcie społeczne poprawia zdrowie - dodaje.

Podczas testów leczono też część izolowanych społecznie chomików , hormonem uwalnianym podczas kontaktów z innymi i związanym z tworzeniem więzi społecznych u monogamicznych zwierząt. Podawanie oksytocyny wydawało się łagodzić wpływ stresu na , u zwierząt następowało to o średnio 25 proc. szybciej niż u zwierząt samotnych.

Problem dotyczy tego, jak długo trwa gojenie się rany - mówi DeVries. - Przedłużający się proces może oznaczać kłopoty dla i osób z obniżoną , takich jak pacjenci z rakiem lub AIDS. Okazuje się jednak, że posiadanie towarzysza może pomóc w szybszym gojeniu się ran w stresujących czasach - dodaje.

Ogólnie rzecz ujmując, jak się wydaje, nie tylko towarzystwo pomaga w powrocie do zdrowia, mechanizmy rekonwalescencji działają sprawniej, gdy jest się spokojniejszym i mniej zestresowanym.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy