Strona głównaZdrowieRak gardła wywołany wirusem HPV: duże szanse na przeżycie

Rak gardła wywołany wirusem HPV: duże szanse na przeżycie

Z najnowszych badań wynika, że osoby zmagające się z nowotworem szyi i głowy, który spowodowany jest wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), mają większe szanse na przeżycie w porównaniu do osób, u których przyczyna nowotworu jest inna. Co istotne, 95% nowotworów spowodowanych wirusem HPV wywołują typy wirusa, którym można zapobiegać szczepieniami!
Wyniki badań są bardzo obiecujące. Mogą bowiem oznaczać, że niektórzy pacjenci będą mogli zostać poddani mniej toksycznemu leczeniu, co pozwoli na oszczędzenie im nieprzyjemnych skutków ubocznych związanych ze standardowo stosowaną w leczeniu raka chemioterapią i radioterapią.

Badania dr. Kian Ang, których wyniki opublikowane zostały w New England Journal of Medicine, pozwalają na stwierdzenie, że pacjent, u którego wykryto guz spowodowany wirusem HPV, ma bardzo dobre rokowania. Te same badania wykazują jednocześnie, że pacjenci, którzy chorują na nowotwór wywołany wirusem brodawczaka ludzkiego oraz palą papierosy, mają dużo mniejsze szanse na przeżycie.

Testy objęły grupę 323 osób z zaawansowanym rakiem jamy ustnej i gardła. Pacjenci leczeni byli radioterapią i chemioterapią. Wśród tych pacjentów, 206 miało nowotwory wywołane wirusem HPV. Prawie 83% z nich przeżyło, w porównaniu z 57,1% osób, które przeżyły, a których guzy były wywołane inną przyczyną. Analizy wykazały również, że osoby z rakiem wywołanym HPV były o 58% mniej narażone na zgon z powodu raka. Natomiast ryzyko zgonu było o wiele większe u osób z rakiem wywołanym HPV, które jednocześnie paliły papierosy. Badania potwierdziły, że im więcej pacjenci palili, tym mniej prawdopodobne było, że przeżyją.

Wyniki badań sugerują także, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV może być sposobem na uchronienie przed rakiem. Głównym powodem, dla którego zatwierdzono szczepionkę HPV była ochrona przed rakiem szyjki macicy, który rokrocznie zabija 400 kobiet w samych Stanach Zjednoczonych. Ale różne typy wirusa HPV mogą powodować również powstawanie szpecących narządy płciowe brodawek, nowotwory odbytu i prącia, czy też nowotwory głowy i szyi. Prowadzący badania dr. Ang stwierdził, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych szczegółowych testów, aby móc ustalić, jak szczepionka przeciw wirusowi HPV wpływa na raka głowy i szyi.

www.testdna.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy