Strona głównaZdrowiePrzytulaj się - osłabisz negatywne emocje i poprawisz nastrój

Przytulaj się - osłabisz negatywne emocje i poprawisz nastrój

Przytulaj się - to skutecznie osłabia negatywne emocje i poprawia nastrój, a nawet fizyczne samopoczucie.
Przytulaj się - osłabisz negatywne emocje i poprawisz nastrój
Uściski wymieniane z innymi ludźmi są dobre naszego zdrowia i stanu psychicznego. Trzeba się przytulać, by osłabić .

Uczeni z Carnegie Mellon University w Pittsburgu przeprowadzili badania, z których wynika, że obejmowanie się w dniu konfliktu było związane z mniejszym osłabieniem i niższym wzrostem tych negatywnych.

Wszyscy wiedzą, że obejmowanie się jest dla nas dobre i przyjemne - teraz naukowo badania pokazują, że ma ono realną moc łagodzenia efektów między ludźmi.

Analizując zachowanie ponad 400 ludzi, psychologowie odkryli, że uścisk w dniu konfliktu oznaczał zwiększenie dobrostanu psychicznego i skutek ten utrzymywał się także w dniu następnym. Z uczestnikami przeprowadzano dokładne wywiady po każdej nocy, przez 14 kolejnych dni, skupiając się na sporach między nimi, uściskach oraz pozytywnych i negatywnych uczuciach.

Jak oceniają autorzy, ustalenia te są zgodne z licznymi poprzednimi wynikami badań, w których wykazano, że zachowania angażujące dotyk w bliskich relacjach zmniejsza poczucie zagrożenia, a zwiększa bezpieczeństwo i poprawia nastrój.

Obejmowanie się, o ile oczywiście pozwalają na to wzburzone emocje i nie jest ono wymuszone, wydaje się być prostym i skutecznym sposobem na odczucie wsparcia, kiedy pojawia się konflikt w związku. Co istotne, korzyści z obejmowania się odnotowano zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Wcześniejsze testy wykazały też, że ci, którzy częściej się obejmują, rzadziej się przeziębiają. Skąd taki psychofizyczny efekt objęć? Przytulanie się zwiększa poziom oksytocyny, jednego z hormonów, który odpowiada za dobre samopoczucie i tworzenie się więzi między matką i dzieckiem, między partnerami w związku romantycznym, etc. Oksytocyna zwiększa odporność na ból, , a także reguluje działanie .

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy