Strona głównaZdrowiePrzyprawy skuteczne w walce z rakiem

Przyprawy skuteczne w walce z rakiem

Kiedy pogoda zmieni się na prawdziwie majową - ciepła, słoneczną i przyjemną, chętnie udamy się do ogródków, na działkę, czy na wieś, aby pogrillować. Warto wówczas pamiętać o dodaniu ziół i przypraw do grillowanego mięsa - będzie smaczne i zdrowe, doprawianie potraw pomoże bowiem obniżyć ryzyko raka.
Przyprawy skuteczne w walce z rakiem [©  lfstewart - Fotolia.com] Już od pewnego czasu mamy wiedzę, że grillowanie mięsa, ryb i drobiu powoduje powstawanie niepożądanych produktów ubocznych. Bezpośrednim efektem takiej obróbki produktów są związki chemiczne zwane heterocyklicznymi aminami (HCA). Gdy zaś tłuszcz ścieka z grillowanego mięsa na gorące węgle, tworzą się toksyczne substancje - wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Dym i gorące płomienie z węgli, które opiekają grillowaną żywność, odpowiadają także za to, że WWA wędrują w górę i lądują na mięsie.

Obie wspomniane grupy związków chemicznych mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza jeśli często i przez długi czas jemy grillowane w ten sposób produkty. Dostarczanie organizmowi heterocyklicznych amin oznacza zwiększone prawdopodobieństwo raka jelita grubego, żołądka, płuc, trzustki, piersi i prostaty.

Głównym czynnikiem tworzenia niebezpiecznych substancji chemicznych jest temperatura przygotowywania posiłków. Smażenie i grillowanie powoduje powstawanie największej ilości HCA, ponieważ taka obróbka wymaga bardzo wysokich temperatur. Badania wykazały, że mięso gotowane w 178 stopniach C (352 stopniach Fahrenheita) przez krócej niż cztery minuty nie zawierało w ogóle lub bardzo niewielkie ilości HCA.

Czy należy zatem zrezygnować z ulubionego letniego posiłku, bądź też przerzucić się na grillowane warzywa? Może nie. J. Scott Smith, profesor chemii żywności z Kansas State University, przeprowadził badanie wsparte przez Food Safety Consortium dotyczące możliwości redukcji HCA. Profesor Smith odkrył, że dorzucenie w trakcie przyrządzania do wołowych hamburgerów niektórych przypraw może zredukować ilość HCA nawet o 40%.

- W wołowinie tworzy się więcej HCA niż innym rodzaju mięsa, np drobiu lub wieprzowinie - mówi prof. Smith. - Opiekane na grillu wołowe hamburgery wydają się wykazywać najwyższą mutagenną aktywność i mogą się okazać największym źródłem HCA w naszej diecie - dodaje.

Zespół profesora Smitha zbadał wpływ sześć przypraw: kminku, nasion kolendry, galangalu, imbiru chińskiego (Boesenbergia rotunda), rozmarynu i kurkumy. Okazało się, że imbir chiński, rozmaryn oraz kurkuma były najbardziej skuteczne, przy czym rozmaryn uplasował się na pierwszym miejscu.

Stosowanie rozmarynu w przygotowaniu mięsa do grillowania powinno przyczynić się do zmniejszenia ryzyka. Ponadto, eksperci British Dietetic Association polecają, aby marynować mięso przed dalszą obróbką - to zredukuje ilość HCA aż o 95%. Składniki często wykorzystywane w marynatach, np. soki cytrusowe, zioła, przyprawy i oliwa z oliwek są bogate w antyoksydanty powstrzymujące rozwój nowotworów.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy