Strona głównaZdrowiePrzyprawa curry poprawia pamięć

Przyprawa curry poprawia pamięć

Kurkumina, składnik przyprawy curry, który odpowiada za jej żółty kolor, poprawia pamięć i nastrój u osób z łagodną formą zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskim w Los Angeles.
Przyprawa curry poprawia pamięć [Fot. monticellllo - Fotolia.com] od dawna jest w Indiach stosowana jako środek aromatyzujący i konserwujący oraz składnik popularnej w tej kuchni przyprawy . Co ciekawe, starsi mieszkańcy tego kraju rzadziej niż inni cierpią na chorobę Alzheimera i odznaczają się lepszą wydajnością poznawczą. Badacze postanowili więc sprawdzić, na ile kurkumina może mieć efekty ochronne w zakresie zdrowia poznawczego.

Już wcześniejsze badania wykazały, że kurkumina wykazuje właściwości przeciwzapalne i . Teraz przeprowadzono 18-miesięczne testy z udziałem osób w wieku od 51 - 84 lat. Okazało się, że ci, którzy codziennie jedli suplementy kurkumowe, wykazywali poprawę pamięci i uwagi, a także pewną poprawę nastroju w porównaniu do osób otrzymujących placebo.

Wspomniane wyniki uzyskano zarówno dzięki testom poznawczym, jak i skanom PET. Na podstawie tych ostatnich badań ustalono, że u osób, którym podawano kurkumę, było znacznie mniej złogów amyloidowych i białka tau w obszarach mózgu, które kontrolują pamięć i funkcje emocjonalne. Jak wiadomo, złogi te mają związek z rozwojem i .

Dokładny sposób działania kurkuminy nie jest jasny, ale autorzy sądzą, że ochronne właściwości przyprawy mogą być skutkiem jej wpływu na zmniejszanie stanu zapalnego w mózgu, powiązanego zarówno z chorobą Alzheimera, jak i .

Wyniki badań są dostępne w The American Journal of Geriatric Psychiatry

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy