Strona głównaZdrowiePrzychodzi Polak w kolejkę do lekarza...

Przychodzi Polak w kolejkę do lekarza...

Prawie 5 mln Polaków zrezygnowało z wizyty u lekarza pomimo problemów ze zdrowiem - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wielu czeka aż „samo przejdzie”, inni leczą się na własną rękę domowymi sposobami lub kupują dostępne bez recepty lekarstwa. Taka sytuacja przyczynia się do późnej diagnozy wielu poważnych chorób. Dlaczego tak się dzieje? W wielu przypadkach winne są długie kolejki do lekarzy.
Przychodzi Polak w kolejkę do lekarza... [© Peter Atkins - Fotolia.com] Z badań wynika, że 38 proc. Polaków nie chodzi do , gdy odczuwa pierwsze dolegliwości zdrowotne. Unikanie konsultacji ze specjalistą wyklucza możliwość szybkiego rozpoznania wielu dolegliwości. A zbyt późno wykrytą chorobę trudniej jest leczyć.

Nie chodzę do lekarza, bo…

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w 2011 r. prawie 5 mln Polaków zrezygnowało z wizyty u lekarza pomimo choroby. Dlaczego? Co czwarta z zapytanych osób przyznawała, że główną przyczyną były zbyt długie kolejki do specjalistów. Część z nas w reakcji na objawy chorobowe decyduje się leczyć samodzielnie, szukając informacji na temat swoich dolegliwości i sposobów radzenia sobie z nimi w . Efekty są widoczne między innymi pod postacią ilości kupowanych leków bez recepty. Tylko na środki przeciwbólowe wydajemy około 3,7 mld zł rocznie. Statystyczny Polak zażywa cztery tabletki dziennie. – Nawet jeśli określone specyfiki można kupić bez recepty, to jeszcze nie oznacza to, że są całkowicie bezpieczne. Przedawkowanie lub przyjmowanie ich w połączeniu z innymi preparatami bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, a nawet do zgonu – ostrzega dr n. med. Andrzej Jacek Kempski, dyrektor medyczny poznańskiego Szpitala Med Polonia. Często też po prostu bagatelizujemy symptomy licząc na to, że same ustąpią.

W ten sposób niestety wielu z nas nie daje sobie szansy na to, by wykryć chorobę już w początkowym stadium. Tymczasem w przypadku poważnych schorzeń wczesna diagnoza jest kluczowa i daje szansę na całkowite wyleczenie. – To dotyczy między innymi wielu . Na przykład szybka reakcja na pojawienie się zmian skórnych pozwala podjąć odpowiednie kroki i wykluczyć lub nie dopuścić do rozwoju raka skóry – mówi dr n. med. Andrzej Jacek Kempski. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań okresowych, a także konsultowanie z lekarzem sygnałów, jakie daje nam nasz organizm.

Zdrowie w pakiecie

Chcąc wyeliminować konieczność długiego czekania na wizytę u specjalisty coraz więcej osób decyduje się na korzystanie ze specjalnych pakietów opieki zdrowotnej w prywatnych placówkach medycznych. Posiadanie takiego pakietu ułatwia nie tylko szybsze reagowanie na objawy chorobowe, ale skłania również do regularniejszego wykonywania profilaktycznych badań.

Niepubliczne przychodnie i szpitale oferują tak zwane abonamenty zdrowotne w różnorodnych wariantach i skierowane do różnych grup wiekowych. Wiele z nich, np. w Med Polonii, ma specjalne pakiety dla dzieci, dorosłych i seniorów, w ramach których pacjent zyskuje dostęp do określonych specjalistów i możliwość wykonania konkretnych badań.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy