28-01-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przekonania danej osoby związane z używkami mogą wpływać na aktywność jej mózgu i reakcje behawioralne w sposób porównywalny z zależnymi od dawki efektami farmakologicznymi.
Mechanizmy neuronowe leżące u podstaw przekonań mogą odgrywać kluczową rolę w uzależnieniu i optymalizacji leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego dzięki wykorzystaniu siły ludzkich przekonań.
- Przekonania mogą mieć ogromny wpływ na nasze zachowanie, jednak ich skutki są uważane za nieprecyzyjne i rzadko badane ilościowymi metodami - mówi prof. Xiaosi Gu z Ichan School of Medicine na Mount Sinai.
- Postanowiliśmy zbadać, czy przekonania mogą modulować aktywność mózgu w sposób zależny od dawki, podobnie jak leki, i odkryliśmy wysoki poziom wpływu przekonań na ludzki mózg. Odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla rozumienia roli przekonań w uzależnieniu, zaburzeń i ich leczeniu - wyjaśnia prof. Gu.
W ramach testów zapowiedziano ludziom uzależnionym od , że ich elektroniczny papieros będzie zawierał niskie, średnie lub wysokie stężenie nikotyny, podczas gdy w rzeczywistości poziom tej substancji pozostawał stały.
Następnie uczestnicy zostali poddani funkcjonalnemu neuroobrazowaniu (fMRI) podczas wykonywania rodzaju zadania, o którym wiadomo, że angażuje obwody nerwowe aktywowane przez nikotynę.
Naukowcy odkryli, że wzgórze, ważny obszar wiązania nikotyny w mózgu, wykazywało reakcję zależną od przekonania osoby badanej na temat mocy nikotyny. To pokazuje związek między subiektywnymi przekonaniami i biologicznymi efektami w ludzkim mózgu.
Podobny skutek dotyczył łączności między wzgórzem i brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową, czyli obszarem mózgu uważanym za ważny dla podejmowania decyzji i przekonań.
- Nasze odkrycia dostarczają mechanistycznego wyjaśnienia dobrze znanych różnic w indywidualnych reakcjach na narkotyki. Jak się wydaje, subiektywne przekonania mogą być bezpośrednim celem leczenia zaburzeń związanych z . Mogą również pomóc zrozumieć, jak interwencje poznawcze, takie jak psychoterapia, działają ogólnie na poziomie neurobiologicznym - zauważa prof. Gu.
- Chcemy też sprawdzić wpływ przekonań na działanie substancji innych niż nikotyna, w tym substancji , takie jak konopie indyjskie i alkohol, oraz związki terapeutyczne, takie jak i psychodeliczne - zapowiada prof. Gu.
Na podstawie: