Strona głównaZdrowiePrzejmij kontrolę - wygraj z astmą

Przejmij kontrolę - wygraj z astmą

Ogólnopolski program edukacyjny „Przejmij kontrolę – Wygraj z astmą!” rozpoczyna się 7 maja br. Celem Programu jest wzmocnienie relacji lekarz – pacjent i zachęcenie tych grup do wspólnego wypracowania kontroli. Pomóc w tym mają nowe narzędzia.
Przejmij kontrolę - wygraj z astmą [© M. Dykstra - Fotolia.com] Zadaniem programu jest przekonanie lekarzy i pacjentów, że kontrola astmy, czyli opanowanie związanych z nią dolegliwości (napadowa duszność, świszczący oddech, kaszel, świsty, lub ściskanie w klatce piersiowej), umożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta. Właściwe rozpoznanie i ocena stopnia ciężkości astmy przez lekarza oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich, czyli dobra współpraca lekarza z pacjentem, to warunki niezbędne do uzyskania kontroli choroby (czyli braku uciążliwych objawów choroby).

”Prowadzone w ostatnich latach na całym świecie badania dowodzą, że stopień kontroli astmy nie jest zadowalający, pomimo tego, że dostępne są skuteczne metody leczenia tej choroby (w Polsce pacjenci wciąż nie mają dostępu do popularnej na całym świecie terapii skojarzonej w jednym inhalatorze)”, podkreśla profesor Piotr Kuna – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i inicjator programu. „Aby uzyskać dobrą kontrolę astmy niezbędna jest współpraca pacjenta z lekarzem”, dodaje Kuna.

Najnowsze światowe wytyczne GINA 2006 wprowadziły zasadniczą zmianę w strategii leczenia astmy, uzależniającą postępowanie w astmie od stopnia kontroli choroby, a nie stopnia jej ciężkości. Według ekspertów u każdego pacjenta powinno się ocenić stopień kontroli astmy, aktualne leczenie oraz przestrzeganie zaleceń. Narzędziem zalecanym do stopnia kontroli astmy jest Test Kontroli Astmy.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć